“Minu Tallinn. Aleksandr Wladovsky”.
Näitus Tallinna vene muuseumis

Tallinna vene muuseumi näitus “Minu Tallinn. Aleksandr Wladovsky” on pühendatud arhitektile ja kunstnikule Aleksandr Wladovskyle ning tema arhitektuuripärandile Tallinnas ja kogu Eestis.

Aleksandr Wladovsky (1876–1950) oli Peterburi Kunstiakadeemia lõpetanud kunstnik, arhitekt ja publitsist, keda Eestis tuntakse peamiselt tema eripäraste hoonete kaudu. Tuntumad neist on Tallinnas näiteks Juhkentali sõjaväehaigla, elamu Valli tänav 4 ja Kadrioru lossi banketisaali juurdeehitus, Narvas Kreenholmi haigla. Näitus tutvustab tema arhitektuuripärandit Tallinnas ja kogu Eestis.

Poola-vene päritolu A. Wladovsky alustas oma karjääri Eestimaal juba 1908. aastal, kui temast sai põhikohaga Kreenholmi manufaktuuri arhitekt. 1920. aastatel asus ta elama Tallinna, kus jätkas tööd arhitektina. Tema kavandite järgi ehitati mitmekümne aasta jooksul terve rida hooneid Tallinna eri paigus – südalinnas, Nõmmel, Koplis ja Kadriorus. Enamikke neist võib praegugi näha, kuid mitmed huvitavad projektid, nagu näiteks Paksu Margareeta ümberehitusprojekt, jäid ka vaid paberile.

Aleksandr Wladovsky tööd tekitasid tema kaasaegsetes väga vastakaid tundeid. Teda kiideti akadeemiliste oskustega stiilimeistrina, samas sõimati minevikust kinni hoidmise eest. Kõik see kajastub hästi tolle ajastu perioodikas.

Tallinna vene muuseumis avatud näitusega samal ajal saab vaadata Aleksandr Wladovsky albumist pärit visandite, projektide ja fotode koopiaid ka Vene teatris. Erakogus asuv album on unikaalne dokument, mis võimaldab jälgida Wladovsky loometeed pea poole sajandi vältel. Vene teatris avatud näitust saab vaadata teatrihooaja lõpuni. Tallinna vene muuseumi näitus on avatud 5. aprillist 2023 kuni 10. märtsini 2024.

Mõlema näituse külastajad saavad tutvuda nii arhitektuursete fantaasiatega, mis jäid ainult paberile, kui ka ellu viidud projektidega – hoonetega, millest on saanud Tallinna, Narva ja Viljandi arhitektuuri lahutamatud osad.

Näitus Tallinna vene muuseumis juhatab sisse pikema näitustesarja „Minu Tallinn“, mis hakkab tutvustama linna jaoks oluliste inimeste loomingulist pärandit.

Kuraator: Denis Jatsenko
Kunstnik-kujundaja:
Jekaterina Poltavets (Katline Graphic Design)
Meeskond:
Julia Kornejeva, Irina Krivorukova, Aleksei Kalatšov, Gleb Kuznetsov ja Aleksei Šiškin

Näitus on avatud 5.04.2023 kuni augustini 2024.

Täpsem info: kuraator Denis Jatsenko, , tel 5558 9964.

Näituse valmimist toetas Eesti Kultuurkapital.