Näitus „PAX per CULTURA. Roerichi pakt Eestis. Vaadete evolutsioon“ Tallinna vene muuseumis

Tallinna vene muuseumis (Pikk 29a) on avatud näitus „PAX per CULTURA. Roerichi pakt Eestis. Vaadete evolutsioon“. 

„Rahu, igatsetud rahu tuleb vaid kultuuri kaudu.“ Need suure kunstniku ja humanisti Nikolai Roerichi sõnad on kooskõlas Tallinna vene muuseumi uue näitusega, mille korraldavad Eesti Roerichi seltsi ning Eesti Roerichi Pakti ja Rahu Lipu Komitee.

Näitus „PAX per CULTURA. Roerichi pakt Eestis. Vaadete evolutsioon“ toob esile Eesti erilise rolli idee „rahu kultuuri kaudu“ juurdumises. See, kuidas Eestis on ajaga muutunud vaated Roerichite perekonna humanistlikele ideedele, kajastab XX sajandi keerulist ajalugu: tingimusteta omaksvõtust täieliku keelu, seejärel taassünnini.

Nikolai Roerich kirjutas 1932. aastal Briti Indiast saadetud kirjas Eesti diplomaadile Karl Pustale: “Lumiste Himaalaja tippude vahel nägin taas teie vapra riigi ajaloolisi paiku, mida mul oli rõõm nii sageli külastada. Teie traktaat Euroopa Liidust tuletas mulle taas meelde, kui lähedased me oma rahumeelsuses oleme. … Tõesti, kas kaitsetäht ei peaks ka teie riigi suurte kultuuriväärtuste kohal avanema?“

Näitusel eksponeeritav Rahu lipp sümboliseerib Roerichi pakti – esimest rahvusvahelist dokumenti, mis kuulutas kultuuriväärtuste säilitamise prioriteeti mitte ainult sõja-, vaid ka rahuajal. 2021. aastal Tartu Jaani kirikus pühitsetud lipp on näitusele välja pandud koos arhiivimaterjalide ja rariteetidega. Erilist huvi pakuvad näitusel välja pandud Nikolai Roerichi maalide faksiimilekoopiad, mida Tallinn näeb esmakordselt.

Näituse kuraatorid on Eduard Kramp, Marat Almuhametov, Jelena Aleksandrova.

Näituse on kujundanud Eesti Roerichi selts ja kunstnik Olesja Katšanovskaja-Münd.

 

Näitust saadab mitmekülgne publikuprogramm, millesse kuuluvad loomingulised ja kultuurilised kohtumised, ekskursioonid ja suvine noorteklubi.

Täpsem info ja ekskursioonide tellimine: 

Infot leiab ka Eesti Roerichi Seltsi kodulehelt.

Näitus jääb avatuks 4. septembrini.

Lisalugemist vene keeles võib leida muuseumi ajaveebist.

Nikolai-Roerich. Chintamani. 1935-1936