“Tõejärgne ajastu”. Heikki Leisi näitus Lühikese jala väravatorni katusegaleriis

Tõejärgne ajastu, Heikki Leis

“Tõejärgne ajastu”. Heikki Leisi näitus Lühikese jala väravatorni katusegaleriis.

Öeldakse, et praegu on käes tõejärgne ajastu. Keegi ei tea täpselt, kus on tõde ja mis on vale. Igaüks võib tuua sadu vastupidiseid näiteid ja väita mida tahes. Infot on lademetes ja raske on selles selgusele jõuda, leida see endale sobiv tõde. Tihti ei viitsita või pole lihtsalt aega süveneda ja natuke tausta uurida.
Eks fotograafias on asjad mõnes mõttes samad. Ikka tuleb esile juhtumeid, kus fotosid võltsitakse ja hiljem esitletakse neid dokumentaalfotona. Tavaline on, et üleliigne ese kustutatakse ja midagi ka lisatakse, et pilt paremini mõjuks. Mõnikord ka varastatakse teiste fotosid ja esitletakse neid mingil määral muutes enda omadena. Photoshop on kõikvõimas ja juba mõnda aega on ebaselged fotograafia ja fotomanipulatsiooni piirid.
See fotoseeria on pildistatud klaasnegatiividele ja mingit manipulatsiooni siin pole, kõik on esitletud nii, nagu asjad päriselt olid. Seda on proovitud varjata, aga tõestus on nüüd teie nina all. Tuleb välja, et näiteks nutitelfonid ja läptopid olid olemas juba eelmise sajandi alguses, rääkimata kõrvaklappidest, mida mungad on kasutanud oma kloostrites juba pikka aega.
Kunst võib olla tõe kui tegelikkuse allikas.

NB! Sissepääs Neitsitornist.

Kunstniku koduleht