Salongiõhtud Nottbeckide juures: kohtumised Tallinna kultuuriloost

Tallinna rahvaste muuseumi üritustesari „Salongiõhtud Nottbeckide juures“ pakub kohtumisi ja loenguid, mis avavad Tallinna ja kogu Eesti kultuurilugu.

Salongiõhtud olid Tallinna kultuurielu tähtis osa pika aja vältel, sest seal oli võimalik kohata huvitavaid inimesi, kuulda esmakordselt uut teost või osaleda intellektuaalses vestluses. Nii rikastasid linna kultuurielu näiteks Isabella von Ungern-Sternbergi ja Katarina Karamzina salongiõhtud. Suure panuse Tallinna kultuuriellu andis Eugen von Nottbeck, kes on mitmete meie linna ajalugu käsitlevate teoste autor. Tänapäeval asub Nottbecki majas Tallinna rahvaste muuseum, mis jätkab seda seltskondliku elu traditsiooni ja kutsub kõiki huvilisi salongiõhtutele Nottbeckide juurde.

Üritustesarjas „Salongiõhtud Nottbeckide juures“ saavad muuseumikülastajad osaleda kohtumistel ja loengutel, mille teemavaldkond hõlmab meie pealinna ja kogu riigi kultuurielu väga laia spektrit. Nagu möödunud sajandeil, pakutakse nüüdki külalistele samovarist kuuma teed.

Kohtumiseni sisukatel salongiõhtutel Nottbeckide juures!

 

Salongiõhtud toimuvad Tallinna rahvaste muuseumis (Pikk 29a)
iga kuu teisel kolmapäeval algusega kell 17.30.

Pilet: 7 € täispilet/ 5 € sooduspilet

Kohtade arv on piiratud ja pilet tuleb ette osta.

Kohapeal saab pileteid osta ainult vabade kohtade olemasolul.

 

11.12.2024 kl 17.30  „Juugendiajastu Eestimaal: stiilid, autorid, saatused“

Ajakirjaniku Aleksei Šiškini loeng 

Millal jõudis juugendstiil, prantsusepäraselt ka art nouveau Eestisse? Mille poolest sarnaneb kohalik juugend meie naaberalade – Läti, Soome ja Peterburi juugendstiiliga ja mille poolest teistest erineb? Keda võiks pidada siin selle stiili rahvusliku variandi loojaks ja kes olid üldse noore Eesti Vabariigi professionaalse arhitektuuri rajajad? Meenutagem Karl Burmani, Jacques Rosenbaumi, Aleksei Bubõri, Nikolai Vassiljevi, Eliel Saarineni, Armas Lindgreni, Olivie Lenne ja veel mitmete arhitektide nimesid ja elulugusid, kes kõik on jätnud oma jälje Eesti arhitektuurimaastikule.Loeng toimub vene keeles  

Soeta pilet SIIT! 

 

08.01.2025 kl 17.30 „Ümberkujunemine. Kosmism kunstis“

Maryna Lohinova loeng “Ümberkujunemine. Kosmism kunstis” Tallinna rahvaste muuseumis

20. sajandi algusest pärit kunstisuundumus levis laialdasemalt 1980ndate lõpus, kui kunstnike lõuenditele ilmusid teistsuguste mateeriavormide müstilised maailmad. Kas kosmism kunstis on kosmiline reaalsus või müstika? Moodsad kunstnikud-kosmistid erinevad nii oma oskuste kui ka vaimulaadi poolest, kuid neid ühendab ilu ning püüdlus mõista kõrgemat maailma ja inimese vaimuruumi. Maryna Lohinova on Ukraina kulturoloog ja publitsist.

Loeng toimub vene keeles  

Loe lähemalt ja soeta pilet SIIT! 

 

12.02.2025 kl 17.30 “Tarkovski. Eesti süžee”

Ella Agranovskaja loeng

Filmidokumentalist Ella Agranovskaja räägib täitumata lootustest suure kunstiinimese elus. Näidatakse filmi „Tarkovski. Eesti süžee“, mis kuulub koos filmidega „Tarkovski. Ristumised“, „Tarkovski. Järelsõna“ ja „Tundmatu Tarkovski“ Ella Agranovskaja ja Nikolai Šarubini dokumentaalfilmide tetraloogiasse, mis räägib veidratest keerdkäikudest vene režissööri saatuses, kelle filmid kuuluvad maailma filmikunsti varamusse.
On 1970ndate keskpaik. Mosfilmi stuudio andis filmile „Peegel“ teise kategooria, mis tähendas, et seda näidati vaid kitsas ringis. Äärelinna kinodes olid pikad piletijärjekorrad, aga Tarkovski kirjutas oma päevikusse: „Olen üleni võlgades“. Režissöörile tuli appi filmistuudio Tallinnfilm, sõlmides Tarkovskiga lepingu filmi „Hoffmaniana“ stsenaariumile. Kunstinõukogu kiitis stsenaariumi ühehäälselt heaks, kuid film jäigi tegemata.
Filmis „Tarkovski. Eesti süžee“ põimub Tarkovski saatus saksa romantikust kirjaniku E. T. A Hoffmanni lühikese kannatusterohke eluga: mõlemad olid omas keskkonnas võõrad, mõlemad otsisid tunnustust seal, kus neid oldi valmis tunnustama, ja loomulikult ei saanud nad sellega rahulduda…
Filmis saavad sõna Pimedate Ööde filmifestivali direktor Tiina Lokk, režissöörid Peeter Simm ja Valeria Anderson, kunstnik Mihhail Šemjakin ning filmidokumentalist Ella Agranovskaja.

Loeng toimub vene keeles  

Soeta pilet SIIT! 

 

12.03.2025 kl 17.30 „Tallinna kirikute altarid“

Marina Dunaeva loeng

Kas altar on ohverdamise koht või maal? Tallinna kaitsepühakud. Nende kujutamine altaritel. Varjatud sümbolid ja atribuudid. Tallinna ristiusu (õigeusu, luteri, katoliku) kirikute altarid. Vaatame nende näitel, kuidas kaunistatakse altareid ja viiakse ellu pühasid rituaale.
Räägime kõikide pühakute päevast, Bernt Notke haruldasest altarist ja sellest, miks tähistavad katoliiklased ja õigeusklikud seda päeva erinevatel kuupäevadel. Ja kas sellel pühal on mingi seos Halloweeniga?
Räägime ka püha Nikolause altarist, mis avatakse Tallinnas täielikult vaid kolmel päeval aastas, ja altaritest, millel on kujutatud Eesti päritolu õigeusu pühakuid.

Loeng toimub vene keeles  

Soeta pilet SIIT! 

 

Toimunud

 

09.10.2024 kl 17.30 „Õuduslood Narvast“

Narva giidi Aleksandr Openko loeng

Loeng toimus vene keeles 

13.11.2024 kl 17.30 „Garaažid ja garaažlad linnaruumis“  

Linnageograaf Tauri Tuvikese loeng 

 

Fotod: majaomanikud Eugen von Nottbeck ja Helene von Nottbeck.

Eugen Johann Alexander von Nottbeck (1842–1900), nõunik, jurist ja ajaloolane, oli aastatel 1891–1900 Eestimaa Kirjandusliku Ühingu asepresident. Eugen von Nottbeck oli suur arhitektuurimälestiste kaitse entusiast ja nõudis linnavolikogus nende mälestiste kaitse komisjoni moodustamist. Tänu selle komisjoni sihikindlusele õnnestus peatada linnamüüride ja -tornide lammutamine ning vanade majade mõtlematu ümberehitamine. Ta abiellus 1872. aastal paruness Helene Girard de Soucantoniga. Allikas: Wikipedia

Loe Nottbeckide maja ajaloost lähemalt muuseumi ajaveebist.

 

Sarja toetab Eesti Kultuurkapital.

Eesti Kultuurkapital