Nukukunsti näitus
„NÕIDUSLIKUD UNENÄOD“

Tallinna vene muuseumis

Nukukunsti näitus “Nõiduslikud unenäod” Tallinna vene muuseumi Laikmaa saalis avab Svetlana Vetrova autorinukkude loomingulist ja muinasjutulist maailma.

Looming on nagu maagia, mis lummab ja haarab endaga kaasa kõiki selle kutsele järgijaid. Nii korduvad teostes nõiduslikud unenäod, köites loojaid ja kaasates vaatajad, kutsudes lisama meie maailma headust ja muinasjutte.

Näitus tutvustab ja populariseerib autorinukukunsti kui dekoratiiv- ja rakenduskunsti omaette haru. Iga autorinukk on unikaalne, valmistatud käsitsi ja ainueksemplarina. Igaühel neist on oma nimi, ajalugu, meeleolu ja kordumatu karakter. Tehnikana on nukke valmistades kasutatud isekõvastuvat plasti ja tekstiili, skulptuurid on voolitud ainueksemplarina. Ka kõik aksessuaarid, parukad ja jalatsid on teinud nukkudele autor ise.

Kunstiteadlane Galina Balašova tutvustab autorit nii: „Kunstnikul on oma käsitöösaladused. Svetlana katsetab iga kord uut kuvandit luues, ta loob uue mänguruumi. Nii sünnib teater, milles ta on ühteaegu nii skulptor, maalikunstnik, helilooja kui ka lavastaja“.

Kunstnik Svetlana Vetrova loob autorinukke alates 1998. aastast ja alates 2013. aastast on ta Kohtla-Järve kultuurikeskuse juures tegutseva autorinukkude stuudio juhataja. Alates 2000. aastast on Svetlana Vetrova osalenud rohkem kui kuuekümnel isikunäitusel Eestis ja välismaal. Tema nukke leiab mitme riigi muuseumides ja galeriides, lisaks on ta pälvinud tunnustust mitmel rahvusvahelisel nukunäitusel, võistlusel ja festivalidel, ta on ka registreeritud B. Goldovsky koostatud „Maailma kunstnukkude autoriõiguste suures entsüklopeedias“ ja rahvusvahelise autorinukkude ühenduse liige.

Tunnustused:

Foto: Alexander Dikushenko

– Eesti Kultuurkapitali tunnustus loominguliste saavutuste eest
– Eesti Nukumaja tunnustus nukukunsti edenemise eest Eestis
– Kohtla-Järve linnavalitsuse ja kultuurikeskuse tänukirjad
– Rahvusvahelise Parapsühholoogide Liidu tunnustus „Ideaalne looja 2016“

 

Näitus “Nõiduslikud unenäod” on osa projektist „Sinu muuseum – sinu näitus“. Muuseum kuulutas 2022. aasta alguses välja avatud ideekonkursi, sihiga muuta muuseum avatumaks, pakkuda tallinlastele, siinsetele gruppidele ja kogukondadele võimalust tutvustada oma loomingut näitustel. Neli väljavalitud näituseprojekti valmivad aastatel 2022–2024.

Näitus on avatud 6. märtsist kuni 10. juunini 2024.