ÕPPEVIDEOD –
huvitav ajalugu

Tallinna Linnamuuseumi õppevideod leiab nüüd muuseumi ja ka Õpetajate lehe veebilehelt.

Tallinna Linnamuuseumi 85. sünnipäeva puhul kingib muuseum õpetajatele ja teistele ajaloohuvilistele erilisi museaale tutvustavad videoklipid, millega rikastada koolitunde või iseseisvaid koduseid ülesandeid. Muuseum tähistab 2022. aastat Tallinna mälu aastaga, mille moto on “Hoia. Mäleta. Jaga.”

Sünnipäev on tore põhjus vaadata üle oma väärtuslik varandus ja üht-teist sealt ka päevavalgele tuua. Linnamuuseumi õppedisainerite, teadurite ja koguhoidjate koostöös on valminud viis kahe kuni viieminutilist klippi, kus tutvustatakse museaale, mis on otseselt seotud koolitundides käsitletavate teemadega. Kõik videod on varustatud ka suunavate küsimustega, et noore vaataja fookust hoida.

  • Praegusel ajal eriti aktuaalset propaganda teemat avab nii Nõukogude-aegsete kui ka Saksa okupatsiooni ajal kasutatud propagandaplakatite näitel linnamuuseumi arhiivkogu hoidja Lauri Frei.
  • Kui olulised ajaloodokumendid võivad olla udused mustvalged, rongivaguni aknast salaja tehtud fotod ja mida need meile küüditamisest jutustavad, kõneleb fotomuuseumi õppedisainer Tanel Verk.
  • Kes on mustpead ja kuidas on Tallinna kunagine nimi seotud hirvedega, tutvustab läbi põneva 450 aasta vanuse esinduskingituse linnamuuseumi kultuuriloolise kogu hoidja Ene Heimvell.
  • Mida sai osta umbes 32. aastal e.Kr Rooma riigis imepisikese hõbemündi ‒ denaari eest, tutvustab Tallinna Linnamuuseumi teadur, mündi- ja relvakoguhoidja Ando Pajus.
  • Kanalisatsiooniluukide uurija Andres Siplane räägib, kuidas on üks 20. sajandi algul Wiegandi tehases valatud malmist ahjuuks seotud Tallinna arengu ja tööstusliku pöördega Eestis.

Kõik klipid on leitavad Tallinna Linnamuuseumi Youtube’i kanalil pealkirja Õppevideod alt.

 

Eriliste museaalide varasalve tuulutamisega plaanib muuseum jätkata ka järgmisel aastal.
Muuseumi sünnipäeva tähistava Tallinna mälu aasta raames saab osaleda veel mitmesugustel eriekskursioonidel ja kontsertidel. Loe lähemalt SIIT

 

 

Info:

Tuuli Silber
õppedisainer-kuraator
55661773