8. jaanuar
Ekskursioon Paljasaarde Naked Islandisse: Kopli lugude loengu- ja ekskursioonisarjas
Kopli lugude loengu- ja ekskursioonisari täiendab näitust „Kopli maagiline realism“, jutustades Kopli tänaseid ja kunagisi lugusid. Kalamaja muuseumi väljapanek avab ühe Tallinna asumi omapära ja elanike erilisi tähelepanekuid, tuues vaatajani subjektiivse pilgu Koplile. Idee lähtub kahe naise kogetust ja kuuldust, neist üks on mitmendat põlve kohalik ja teine elanud Koplis vaid mõne aasta. Näitus vaatlebki reaalsust inimeste elukogemuse ja -tunnetuse kaudu, ja püüdes tabada argise maagiat küsib, milline on unistatud ja unustatud Kopli.
8. jaanuar 2025 kell 18.00
Ekskursioon Paljasaarde Naked Islandisse, ekskursiooni juhib Rael Artel Naked Islandi tegevjuht.
Naked Island on kõigile tegutsejatele avatud oskuskeskus Paljassaare alguses. Tegemist on kaasaegse ja mugava töö- ja loomekeskkonnaga inimesele, kel on vaja keevitada, hööveldada, saagida, puurida, valada, kruvida, sepistada, aga miks mitte ka disainida, modelleerida, leiutada, kududa või restaureerida. Ekskursiooni raames saame kogu majas ringi vaadata ja uudistada, mida Naked Islandis tehakse ja mida seal ise teha saab. Kohtumisel räägime, mis oli Naked Islandi ümber enne ja mis toimub täna. Miks mitte ka fantaseerida tuleviku teemadel, Paljassaares on kõik veel võimalik!
Ekskursioon toimub Naked Islandis, aadressil Laevastiku 3.
Kõige lähemale saab Naked Islandile bussiga nr 26, 26a ja 59 ja bussipeatusest on kõndida umbes 700 meetrit.
5. veebruar 2025 kell 18.00
Kopli militaarne minevik – Robert Treufeldt, arhitektuuriajaloolane
Kopli on varasemalt olnud Tallinna jaoks ääremaa ning aegadest, kui sõjaline mõte keskendus Tallinna vanalinna kaitsmisele, puudub seal ka sõjaline pärand. Ka Kopli ise on eri aegadel tähendanud erinevaid alasid. Täna räägime Suur-Koplist ehk siis omaaegsest hunditarast seespool olevast alast – päris-Koplist, Tükipealsest, mõlemast Paljassaarest ning osalt ka Sitsi heinamaast ja isegi Hundipeast. Kui 18. sajandil nihkust sõjalise kaitse objektina esile Tallinna mereväebaas (praeguse Tallinna Vanasadama ala), hakati kindlustama ka linnast kaugemal olevat rannikut. Ilmusid esimesed sõjalised ehitised Väikesele Paljassaarele ja Hundipeale, ka 19. sajandil jäid sõjalised ehitised suuresti samale alale.
Alles 20. sajandi algus pööras Kopli ja lähiümbruse senise üsnagi rahuliku elu segamini ning alale hakati rajama kohati tohutuid sõjalisi ehitisi. Põhiosas räägime Peeter Suure Sadamast, ühest 20. sajandi alguse suuremast sõjalisest projektist Eestis üldse. Pisut käime läbi ka Peeter Suure Merekindluse ja laevatehaste lugu, aga ka Kopli ja lähiümbruse hilisemast sõjalisest ehituspärandist Eesti Vabariigi ja okupatsioonide ajal.
Loengut peab arhitektuuriajaloolane Robert Treufeldt.
JÄRGMISED LOENGUD JA EKSKURSIOONID
5. märts 2025 kell 18.00
Kriminaalne Kopli tuur – A-Meelelahutus, tuurijuht Aimur-Jaan Keskel
2. aprill 2025 kell 18.00
Professorite küla ekskursioon – Kopli kohalik aktivist ja kogukonnaliige Teet Parve
Mai 2025
Kalamaja-Kopli ekskursioon Aleksandr Wladovsky arhitektuursest pärandist – Denis Jatsenko, Tallinna Linnamuuseum
Loengud toimuvad Kalamaja muuseumis, Kotzebue 16 ja ekskursioonid kokkulepitud kohtumiskohas Koplis. Kohapealt saab pileteid osta ainult vabade kohtade olemasolul.
Nii loengutele, kuhu pääseb muuseumipileti või Muuseumikaardiga, kui ka ekskursioonidele (12 eurot täispilet / 10 eurot sooduspilet) tuleb pilet ette osta/broneerida.
Väljapanek „Kopli maagiline realism“ kuulub Kalamaja muuseumi näitustesarja, kus näitusi kureerivad kohaliku kogukonna liikmed. Selle näituse kuraator on Kopli naine Hannele Känd ja kujundaja koplikas Linda Zupping.
Loengu- ja ekskursioonsarja toetab Eesti Kultuurkapital.
Toimunud loengud: 2. oktoober 2024 kell 18.00 Anne Ruussaare loeng „Klaas ja kumm Koplist“
6. november 2024 kell 18.00 Oliver Orro, arhitektuuriajaloolase loeng “Dinosauruse luukere ehk Vene-Balti laevatehase saladuslik järelelu”