Fotomuuseum 40 ja Positiiv 10 kohtumisõhtute sari

Fotomuuseum ja Eesti ainuke fotokunsti ajakiri Positiiv korraldavad oma ümmarguste sünnipäevade märgiks ühise kohtumisõhtute sarja fotokunstnikega, kes kasutavad oma loomingu ühe väljendusviisina portreežanri. Fotomuuseumil täitus sel suvel 40 aastat, Positiivil aga sügisel 10.

Fotomuuseumis on tõstetud käimasoleva teema-aasta raames fookusesse portreefoto, mis ärgitas Positiivi peatoimetajat Kristel Schwedet ühendama jõud, et kutsuda muuseumisse fotohuviline publik kohtuma ajakirja veergudel esinenud fotograafidega silmast silma. Fotokunstnikest astuvad koostööprojekti raames üles Kaupo Kikkas, Vivian Ainsalu, Meeli Laidvee, Karolin Kruuse, Silvia Pärmann, Iris Kivisalu ja Anna Kõuhkna.

Start kohtumistele antakse 24. septembril Kaupo Kikkase etteastega. Õhtuid modereerivad Fotomuuseumi poolt portreefotos sina peal fotokunstnik Annika Haas ja ajakirja vastutav väljaandja Kristel Schwede. Järgmised kohtumised leiavad aset 22. oktoobril, 12. novembril ja 10. detsembril (vt sündmuse poster).

Annika Haas ühe korraldajana: “Ühine fotosügis näitab portreefotot kui žanri oma mitmekesisuses, tutvustab erinevaid võimalikke lähenemisviise ja tehnikaid, loomingulist suhestumist modelliga ning loob võimaluse vahetuks kontaktiks fotograafidega.

Ajakirja Positiiv peatoimetaja: “Tutvustame väikest osa põnevate kunstnike ja fotograafide galeriist, kelle loomingut oleme fotoajakirjas tutvustanud. Valisime kohtumisõhtuteks portreefotograafid, kuna 2020 on Fotomuuseumis portreeaasta. Minu jaoks on üllatus, et Positiiv on juba 10 aastat Eesti meediaväljal tegutsenud. Loodan, et Fotomuuseumiga koostöö pakub elamusi kõigile fotohuvilistele ja nüüd on hea võimalus tuua erinäolised fotograafid ajakirjaveergudelt kohtuma publikuga reaalselt “

ÜLES ASTUVAD FOTOGRAAFID:

Kaupo Kikkas – muusikute portreed
Kaupo Kikkas on enim tunnustust pälvinud nii Eesti kui muu maailma kultuuritegelaste portreefotodega, mille seas on nii emotsionaalseid hetke-, kui ka hoolikalt komponeeritud stuudio ja keskkonnaportreid.

Registreerimine vestlusõhtule (kohad on piiratud)

Vivian Ainsalu – klassikaline portree, fantaasia, buduaar, akt
Vaieldamatult üks laiahaardelisemaid ja tegusemaid portretiste, kes otsib pidevalt uusi suundi ja liigub kindlameelselt valitud teel edasi. On Positiivi kauaaegne koostööpartner (8 aastat!) inspiratsioonilugude kirjutamisel, alates 2012. aastast.

Anna Kõuhkna – dünaamilised portreed noortest eneseotsingutel naistest
Põnev nüüdiskunstnik, jäädvustab portreeritavate naiste elu filosoofilisel, mängulisel ja sisekaemuslikul viisil. Ei suuna modelle, vaid laseb neile loomupärases tegevuses olla ja kogub siis kaamerga kokku dünaamilised hetked.

Silvia Pärmann – reisiportreed
Olles ise tegus päikeseinimene, kiirgavad ka Silvia portreed maailma eri nurkade elanikest enamasti elurõõmu, esitades erinevaid eluhetki läbi huumoriprisma ja annavad vaatajatele lootust, et olgu olukord mis iganes, elu on alati elamist väärt.

Iris Kivisalu – argiportreed, lavastused, akt
Iris Kivisalu alustas (ja jätkab siiani) tundliku ja poeetilise argiportretistina, kuid on aastate jooksul arenenud lisaks põnevaks portreede (“Porcelain China”) ja aktiseeriate (“Mees nimega Matias”) lavastajaks.

Meeli Laidvee – sotsiaalkriitilised portreelavastused, klassikalised portreed
Meeli Laidvee on loominguliselt julge natuur, kes ei karda oma fotoprojektides lähemalt uurida sotsiaalseid nähtusi ja halle alasid, mis on ühiskonnas stigmatiseeritud: pereelus allasurutud naised (“Valge naine”), meeste keskeakriis (“Haagitud valik”), ähmaseks muutunud soopiirid.

Karolin Kruuse – sotsiaalkriitilised portreelavastused
Karolini teostuselt klassikalised portreed toovad vaatajani erinevad sotsiaalkriitilised ja psühholoogilised teemad: Seeria “Purustatud uksed” annab sissevaate Palestiinas Balata pagulaslaagris elavate neljanda generatsiooni pagulaste (koolilaste) hingeelu. “Üle piiri” portreteeritavad maailma eri riikidest jagavad oma hirmusid. “Naine” uurib soome-ugri naiste kombeid ja hirmusid.

Kohtumisõhtute ajakava:
24.09.2020 kl 18.00 – 20.00 Kaupo Kikkas registreerimine
22.10.2020 kl 18.00 – 20.00 Meeli Laidvee ja Vivian Ainsalu
12.11.2020 kl 18.00 – 20.00 Karolin Kruuse ja Silvia Pärmann
10.12.2020 kl 18.00 – 20.00 Iris Kivisalu ja Anna Kõuhkna

Sissepääs: 5 EUR täispilet; sooduspilet õpilastele, õpetajatele ja pensionäridele 3 EUR;
Pilet sisaldab ka pääsu Fotomuuseumi näitustele samal õhtul.

Autor: Anna Kõuhkna

Autor: Silvia Pärmann

 

Autor: Vivian Ainsalu

Autor: Meeli Laidvee