Fotomuuseum 40 ja Positiiv 10 kohtumisõhtute sari

Fotomuuseum ja Eesti ainuke fotokunsti ajakiri Positiiv korraldavad oma ümmarguste sünnipäevade märgiks ühise kohtumisõhtute sarja fotokunstnikega, kes kasutavad oma loomingu ühe väljendusviisina portreežanri. Fotomuuseumil täitus sel suvel 40 aastat, Positiivil aga sügisel 10.

Fotomuuseumis on tõstetud käimasoleva teema-aasta raames fookusesse portreefoto, mis ärgitas Positiivi peatoimetajat Kristel Schwedet ühendama jõud, et kutsuda muuseumisse fotohuviline publik kohtuma ajakirja veergudel esinenud fotograafidega silmast silma. Fotokunstnikest astuvad koostööprojekti raames üles Kaupo Kikkas, Vivian Ainsalu, Meeli Laidvee, Karolin Kruuse, Silvia Pärmann, Iris Kivisalu ja Anna Kõuhkna.

Start kohtumistele antakse 24. septembril Kaupo Kikkase etteastega. Õhtuid modereerivad Fotomuuseumi poolt portreefotos sina peal fotokunstnik Annika Haas ja ajakirja vastutav väljaandja Kristel Schwede. Järgmised kohtumised leiavad aset 22. oktoobril, 12. novembril ja 10. detsembril (vt sündmuse poster).

Annika Haas ühe korraldajana: “Ühine fotosügis näitab portreefotot kui žanri oma mitmekesisuses, tutvustab erinevaid võimalikke lähenemisviise ja tehnikaid, loomingulist suhestumist modelliga ning loob võimaluse vahetuks kontaktiks fotograafidega.

Ajakirja Positiiv peatoimetaja: “Tutvustame väikest osa põnevate kunstnike ja fotograafide galeriist, kelle loomingut oleme fotoajakirjas tutvustanud. Valisime kohtumisõhtuteks portreefotograafid, kuna 2020 on Fotomuuseumis portreeaasta. Minu jaoks on üllatus, et Positiiv on juba 10 aastat Eesti meediaväljal tegutsenud. Loodan, et Fotomuuseumiga koostöö pakub elamusi kõigile fotohuvilistele ja nüüd on hea võimalus tuua erinäolised fotograafid ajakirjaveergudelt kohtuma publikuga reaalselt “

ÜLES ASTUVAD FOTOGRAAFID:

Kaupo Kikkas – muusikute portreed
Kaupo Kikkas on enim tunnustust pälvinud nii Eesti kui muu maailma kultuuritegelaste portreefotodega, mille seas on nii emotsionaalseid hetke-, kui ka hoolikalt komponeeritud stuudio ja keskkonnaportreid. (24.09.2020)

22. oktoober 2020

Vivian Ainsalu (klassikaline portree, fantaasia, buduaar, akt) on üks laiahaardelisemaid ja tegusemaid portretiste, kes otsib pidevalt uusi suundi ja liigub kindlameelselt valitud teel edasi. On Positiivi kauaaegne koostööpartner inspiratsioonilugude kirjutamisel alates 2012. aastast.

Meeli Laidvee (sotsiaalkriitilised portreelavastused, klassikalised portreed)
on loominguliselt julge natuur, kes ei karda oma fotoprojektides lähemalt uurida sotsiaalseid nähtusi ja halle alasid, mis on ühiskonnas stigmatiseeritud: pereelus allasurutud naised (“Valge naine”), meeste keskeakriis (“Haagitud valik”), ähmaseks muutunud soopiirid.

12. november 2020 

Karolin Kruuse (sotsiaalkriitilised portreelavastused) teostuselt klassikalised portreed toovad vaatajani erinevad sotsiaalkriitilised ja psühholoogilised teemad: Seeria “Purustatud uksed” annab sissevaate Palestiinas Balata pagulaslaagris elavate neljanda generatsiooni pagulaste (koolilaste) hingellu. Portreteeritavad projektist “Üle piiri” maailma eri riikidest jagavad oma hirmusid. “Naine” uurib soome-ugri naiste kombeid.

Heikki Leisi (portreelavastused) uusi fotoseeriaid on alati põnev oodata. Kunstniku hea ajastu tunnetus ja filosoofiline meelelaad põimub muretu mängulustiga, mis toob tema töödes esile alati võimalusterohked tõlgenduskihid. Heikki Leis tunneb end mugavalt nii dokumentalistikas kui ka sürreaalsetes lavastustes. Ta on fotoajaloo ja nüüdisaja ühendanud seerias “Tõejärgne ajastu” (2017), mis on vormistatud klaasnegatiividele. Tema portreede seeriad teevad tuju heaks, kuid jätavad midagi ka hinge kripeldama.

10. detsember 2020

Anna Kõuhkna (dünaamilised portreed noortest eneseotsingutel naistest)
on põnev nüüdiskunstnik, kes jäädvustab portreeritavate naiste elu filosoofilisel, mängulisel ja sisekaemuslikul viisil. Ta ei suuna modelle, vaid laseb neile loomupärases tegevuses olla ja kogub siis kaamerga kokku dünaamilised hetked.

Iris Kivisalu (argiportreed, lavastused, akt) alustas ja jätkab siiani tundliku ja poeetilise argiportretistina, kuid on aastate jooksul arenenud lisaks põnevaks portreede (“Porcelain China”) ja aktiseeriate (“Mees nimega Matias”) lavastajaks.

Kohtumisõhtute ajakava:
24.09.2020 kl 18.00 – 20.00 Kaupo Kikkas
22.10.2020 kl 18.00 – 20.00 Meeli Laidvee ja Vivian Ainsalu
12.11.2020 kl 18.00 – 20.00 Karolin Kruuse ja Heikki Leis
10.12.2020 kl 18.00 – 20.00 Iris Kivisalu ja Anna Kõuhkna

Sissepääs: 5 EUR täispilet; sooduspilet õpilastele, õpetajatele ja pensionäridele 3 EUR;
Pilet sisaldab ka pääsu Fotomuuseumi näitustele samal õhtul.

Kohtumisõhtuid toetab Eesti Kultuurkapital.

Autor: Anna Kõuhkna

Autor: Vivian Ainsalu

Autor: Heikki Leis

Autor: Meeli Laidvee