Kalamaja muuseum on koos kogukonna inimestega koostanud
„Kalamaja kokaraamatu“

„Kalamaja kokaraamat“ on jätk populaarsetele kokandusõhtutele ja mullusele retseptinäitusele ning avab piirkonna toidukultuuri ajalugu kohalike inimeste retseptide kaudu.

Tallinna Linnamuuseumi Kalamaja kogukonnamuuseum on loodud üheskoos Kalamaja elanikega. Kuna söök ja ühine söögivalmistamine liidab iga kogukonda, rajati Kalamaja muuseumisse kogukonna soovil avatud köök.

Üheks edukaimaks üritustesarjaks, mis korraldatud ühes kogukonnaga, on kujunenud kokandusõhtute sari „Kalamaja maitsed“, kuhu on oodatud kõik huvilised, et endiste ja praeguste Kalamaja elanike juhendamisel süüa teha, hubaselt üheskoos aega veeta ning lõpuks ka oma kätetööl hea maitsta lasta. „Kalamaja maitsete“ õhtuil oleme valmistatud nii traditsioonilist külmlauda kui ka Brasiilia ja Mehhiko köögi hõrgutisi.

Kokandusõhtud on osutunud menukaks nii eri vanuses põliste Kalamaja elanike kui ka viimastel aastatel siiakolinute seas. Ettevõtmisest inspireerituna oli 2023. aasta veebruarist aprillini Balti jaama turul võimalik näha Kalamaja muuseumi ja kohalike elanike koostatud välinäitust „Kuidas maitseb Kalamaja?“.

Ilmunud kokaraamat on järg kokandusõhtutele ja näitusele. Raamat algab Anu Kannikese kirjutatud ajaloolise ülevaatega, mis avab kohaliku toidukultuuri ajalugu laiemalt ning on suurepärane sissejuhatus elanike jagatud retseptidele. Enamik neist on üles pildistatud kodudes, millest mõni on endiselt Kalamajas, mõni aga kaugemal, kus Kalamaja meenutavad road endiselt hubasust loovad. Mõnelt fotolt leiab lauanõud, millega on lauda kaetud juba aastakümneid. Mõned on aga üles võetud Kalamaja muuseumi suvises aias, elutoas ning köögis.

 

Raamatus on kakskümmend kaheksa retsepti seitsmeteistkümnelt autorilt. On retsepte, nagu näiteks vanaema Bertha Marie piparmündipräänikud ja marineeritud angerjas, mis jäänud inimeste meeltesse ka siis, kui elutee on neid Kalamajast eemale viinud ning mille maitse viib soojadesse lapsepõlvemälestustesse. On roogi, nagu Napoleoni kook ja spinatisupp, mida juba mitu põlvkonda Kalamajas valmistatud. Samuti leidub täitsa uusi retsepte, näiteks täistaimsed sõrnikud õunte ja soolakaramellikastmega ning retsepte, mis on Kalamajja kaasa toodud kaugemalt: Võrumaalt, Mehhikost, Ukrainast ja Brasiiliast. Praeguseks on ka need, näiteks kaerakiisla ja chilaquiles saanud osaks Kalamaja maitsest.

 

„Kalamaja kokaraamat“ on osa Tallinna Linnamuuseumi kokaraamatute sarjast, kus on ilmunud juba „Peeter I kokaraamat“. Raamatusarja on kujundanud tunnustatud kujundaja Angelika Schneider. Raamatu koostaja on endine Kalamaja muuseumi kuraator ja praegune kogukonnasõber Maibel Napa. „Kalamaja kokaraamatu“ toimetajad on Maarja Valk ja Klaire Kolmann ning fotode autor Tallinna Linnamuuseumi fotograaf Meeli Küttim.

Täname Kalamaja elanikke ja kogukonda, kes on oma retsepte jaganud ja kokandusõhtutel osalenud!

 

 

Raamat on juba müügil Tallinna Linnamuuseumi filiaalides, hind 24 €.