13. aprillil Kalamaja loengusari: ajaloolane Kätlin Leokin “Soeng päästab päeva! Vabariigiaegsest Tallinna preilide soengumoest”
Kalamaja muuseumi loengusarjas räägivad oma ala spetsialistid Kalamaja aja- ja kultuuriloo erinevatest tahkudest. Kuulda saab nii piirkonna arheoloogiast kui arhitektuurist, aga ka Kalamaja naiste soengumoodidest.
13. aprillil kell 18.00 räägib ajaloolane Kätlin Leokin loengus “Soeng päästab päeva!” Vabariigiaegsest Tallinna preilide soengumoest .
Tänase Kalamaja näo on suuresti kujundanud 1920-1930.aastatel maalt linna rännanud tööotsijad, kes leidsid rakendust mitmetes Põhja-Tallinnasse koondunud tehastes. Kalamajast kujunes omanäoline töölisasum, milles põimusid maalt kaasa toodud tavad ja elustiil suure linna püüdlustega saada moodsaks Euroopa linnaks. Pisikest, ilma veevärgita ja muude mugavusteta tööliskorterit puumajas ei saa just moodsaks euroopalikuks elukeskkonnaks pidada, aga sellest hoolimata jääb naine ikka naiseks, järgides oma välimuses hetke trende ja moodi.
1920.-1930.aastate välimuse moemärksõna number üks oli lühike juuksemood. Moodne lühike soeng oli ühtviisi oluline nii Kadrioru preilile kui Kalamaja töölisnaisele. Aga juuksemood ei olnud tolle aja kontekstis pelgalt juuksemood, vaid kandis endas märksa suuremat sotsiaalset sõnumit ja ajastule omast progressi. Milline nägi välja vabariigi-aegne moodne Tallinna naine? Milline oli ajastu juuksemoe sotsiaal-majanduslik mõju laiemalt kogu ühiskonnale? Loengus piilume tolleaegse juuksemoe telgitagustesse ja mõtleme selle olulisusele laiemas kontekstis. Näha ja katsuda saab ka põnevaid esemeid Kalamaja muuseumi kogudest ja erakogust.
Loengu lõpus teeme papiljotte. Ei tea, mis need on? Tule loengusse ja saad teada. PS! Kaasa siidrätik ja huulepulk.
Registreeri loengule SIIN
Loengu algus kell 18.00, osalemine on muuseumipiletiga, mille saab soetada kohapealt.
Loengusarja toetab Eesti Kultuurkapital