Vitriininäitus “100 aasta mängud”
Kalamaja lastemuuseumis saab näha läbilõiget Tallinna Linnamuuseumi kogus leiduvatest (laua)mängudest, mida lapsed ja vanemad viimase saja aasta jooksul on armastanud mängida.
Vanimad mängud näitusel pärinevad 20. sajandi algusest ja on valmistatud Saksamaal, Ameerikas ja Venemaal, üks „Reis ümber maailma“ on aga ema ja laste ühise kätetööna valminud Tallinnas.
Algselt täiskasvanutele mõeldud mängud olid seotud nii üleloomulike nähtuste kui mütoloogiaga. Lastemänge hakati välja andma alles 18. sajandil. Kui lauamängude ajalugu Euroopas mahub valdavalt viimase 2000 aasta sisse, siis näiteks Egiptlased ja hiinlased on sellel alal tõelised veteranid. Lauamängude ajaloost Eestis on teada, et vähemalt keskajast saati on ka siin armastatud mängida trips-traps-trulli, veski ja jahi sarnaseid mänge.
Trükkima hakati lauamänge Eestis 1920. aastatel. Poodide valikus oli mitut sorti lotosid, malelaudu, doominoid, kaardimänge („Must Peeter“, „Must Notsu“), täiskasvanute hulgas oli populaarne seltskonnamäng „Lilleflirt“ e „Amorpost“. Täringumängude trükkimine hoogustus 1930. aastatel.
Nõukogude perioodil mängiti eesti kodudes ka teistes NSV Liidu vabariikides toodetud mänge. Väikest valikut Eestis toodetud lauamängudest saab näha ka püsiekspositsioonis.
Mõned 1930. aastate mängudest on ka praegu kordustrükina uuesti raamatupoodides saadaval ning ka siin mängutoas mängimiseks olemas („Matti matkamas“, „Pardimäng“, „Autosõit“, „Kass ja Hiir“, „Suusasõit“ jt.).
Räägitakse, et praegu elame just lauamängude kuldajastul!