14.11 kl 18.00: Loengusarjas “Kuidas Tallinn alguse sai?” Tiina Kala: „Usk enne ja pärast Taani vallutust“

Läbi  sügishooaja toimub Neitsitorni lektooriumis neljal neljapäevaõhtul Tallinna juubeliaasta raames loengusari “Kuidas Tallinn alguse sai?”

Millal sai Tallinn alguse? Pikka aega arvati, et araabia geograaf al-Idrisi on tähistanud meie linna juba 1154. aastal oma maailmakaardil. See lugu on aga tänaseks arvatud pigem muinaslugude kilda. Kindlam linnaehitusprojekt sai aga alguse 1219, kui vägev Taani kuningas Valdemar II jõudis siiakanti mererannikule, pidas siin kohalikega lahingu ja seejärel hakkas praegusele Toompeale kindlust ja püsiasustust rajama.
Miks aga võõrad võimud üldse siiapoole kippusid? Millised on ajaloolastele teadaolevad faktid selle aja kohta ja milliseid järeldusi annab nende põhjal teha?
Selleteemalised tuumakad lood hargnevad lahti Neitsitorni lektooriumis sügishooajal toimuvas loengusarjas “Kuidas Tallinn alguse sai?”.
Kõnelejaiks on oma ala parimad asjatundjad – ajaloolased ja arheoloogid: Marika Mägi, Kersti Markus, Anu Mänd ja Tiina Kala.


LOENGUTE KAVA

Loengute algus kell 18.00

14. november, Tiina Kala: 
„Usk enne ja pärast Taani vallutust“

Tallinna 13. sajandi ajaloost on palju kirjutatud, samas allikaid leidub selle kohta suhteliselt vähe. Eriti napilt on neid säilinud kirikuajaloost. Kõik, mis puudutab kristlikku või mittekristlikku usku enne Taani vallutust, piirdub üksnes oletustega. Loengus kuuleb, kuidas suhtuda Tallinna varast kiriku- ja usuelu puudatavatesse hüpoteesidesse ning mida lubavad selle kohta väita olemasolevad allikad.

Registreeri loengule SIIT

Loengutel osalemine muuseumipiletiga, 6 €/4 €

NB! Soovitame tulla kohale varem, et vaadata näitust „Dannebrog ja Eesti 1219–2019“ ning nautida vaadet Neitsitorni tornikohvikus.

Toimunud:

5. september, Marika Mägi:
„Meresõitjate konflikt. Taanlaste ja rannikueestlaste
huvide põrkumine 13. sajandi alguse Eestis“

26. september, Kersti Markus:
„Millal rajati Tallinna linn”

17. oktoober, Anu Mänd:
„Taaniaegsetest gildidest ja pitseritest“

 

Tallinna juubeliaasta teemal räägiti veel Linnamuuseumi näituse kuraatorituuril 29.10, loe lähemalt SIIT