17. mai 2025
Muuseumiöö Tallinna Linnamuuseumis
Kiek in de Köki kindlustustemuuseum, Kalamaja muuseum, Fotomuuseum ja Tallinna rahvaste muuseum avavad oma uksed tavapärasest hilisemal ajal, et tähistada üle-euroopalist muuseumiööd. Tänavune Muuseumiöö toimub 17. mail ning selle juhtlause on „Öös on raamatut!“.
Muuseumid on Muuseumiööl avatud kell 18.00-23.00 ja sissepääs on 1 euro, muuseumikaardiga tasuta.
Kiek in de Köki kindlustustemuuseum
Bastionikäigud on suletud. Avatud on torn, 5. korrusele pääs järjekorra alusel. Torni uus püsinäitus „Kaitstud linn, kindel kants“ jutustab kuuel korrusel loo sellest, kuidas vaprad tallinlased on läbi ajaloo oma kodulinna kindlustanud ja kaitsnud.
Muuseumiööl tutvustame publikule esmakordselt uue püsinäituse vastvalminud audiogiidi. Eestikeelse giiditeksti on kirjutanud Indrek Hargla, soomekeelse Anneli Kanto, lätikeelse Contra, inglise keeles kirjutas George Franchi ja vene keeles David Vseviov.
Kiek in de Köki fuajees avatud näitusel „Kääbusraamatud suurtükitornis“ on Indrek Operi ja Aku Soraineni kogudest väikseimad eestikeelsed raamatukesed ja veel seitsmes keeles kääbusraamatuid, kokku 60 eksemplari. Pisimad on itaaliakeelsed 10 mm kõrgused evangeliumid.
Kalamaja muuseum
16.00 ja 19.00 Muuseumiöö osaluskollaaži töötuba –> Noolegrupi näitusel „Sogases vees II”
Näitus muuseumi galeriis pakub interaktiivset tegutsemist ja töötuba ainulaadset võimalust luua koos kunstnikega kalainimeste figuure. Need lisatakse galeriiseina pannoole, saavad näituse osaks ja järgmiste animatsioonide tegelasteks. Töötoas osalejatest saavad näituse täieõiguslikud kaasautorid. Kojuviimiseks saab valmistada magnetiga kalainimese figuuri. Kunstnikud avavad näituse saamislugu ja sisu ning ühiselt saab katsetada animatsioonilauda. Kollaažide loomine toimub professionaalsete näpunäidete järgi. Oodatud on kõik kunstihuvilised alates 9. eluaastast. Osaleda saab ainult eelmüügist ostetud piletiga (muuseumikaardiga tuleb pilet ette registreerida).
Töötuba kell 16.00 OSTA PILET
Töötuba kell 19.00 OSTA PILET
20.00-21.00 Kalamaja muuseum läheb kinno!
Legendaarne Lembitu kino avab Muuseumiöö ja Kalamaja päevade puhul üheks õhtuks taas uksed Kopli tänav 8 majas. Igapäevaselt majas tegutsev Päästearmee võtab külastajad lahkelt vastu ja lubab sisse astuda ka endisesse kinosaali. Õhtul linastub seal film, mille sisu jääb üllatuseks – selle teada saamiseks tuleb ise kohale tulla. Sissepääs on tasuta.
21.00 Muuseumiöö eri! Elukunstnike tuur Kalamajas
Muuseumiöö erituuril saab jalutada Kalamaja tänavatel ja kuulata lugusid, mis üllatavad ja inspireerivad. Raamatuaasta puhul räägime Kalamajas elanud ja elavatest kirjanikest, nende elust ja loomingust. Juttu tuleb ka muusikast ja elukunstist Kalamajas – nii eile kui täna. Meenutame Jaan Krossi, Gerd Helbemäed, Artur Rinnet ja paljusid teisi kalamajakaid. Tuuri juhib Kalamaja muuseumi töötaja, ajaloolane, muusik ja elukunstnik Tõnu Pedaru.
Ekskursioon algab Kalamaja muuseumi eest (Kotzebue 16). Osaleda saab eelmüügist ostetud muuseumipileti või muuseumikaardiga. OSTA PILET
Tallinna rahvaste muuseum
18.00–19.00 Illustratsioonitund
Kunstnik Katrina Kolk õpetab lastele illustreerimise tehnikaid. Katrina Kolk on Põlvast pärit mitmekülgne kunstnik ja illustraator, kelle loomingut iseloomustab ekspressiivne ja intuitiivne stiil. Ta on õppinud ja töötanud nii Eestis kui ka välismaal, illustreerinud raamatuid, loonud monumentaalteoseid ning osalenud rahvusvahelistel tänavakunstifestivalidel. Hea ilmaga toimub tund muuseumi hoovis.
19.00 (EE) ja 19.30 (RU) ekskursioon „Kirjanduslik Pikk tänav“
Ekskursioonil heidame pilgu Pika tänava ajaloole ja selle seostele Tallinna kirjanduslooga. Uurime, kuidas see tänav on leidnud koha meie kirjanduses ning millisena on autorid kujutanud Tallinna linna. Räägime ka kirjandusrühmituse Siuru kooskäimiskohtadest, trükkal Lackneri tapmisest ja teistest põnevatest kirjandusajaloolistest seikadest. Tuure viivad läbi Karoli Loo ja Irina Krivorukova. Kestus umbes 1 tund. NB! Osalemine muuseumipiletiga.
ekskursioon kell 19.00 OSTA PILET
ekskursioon kell 19.30 КУПИТЬ БИЛЕТ
19.30-22.00 Kirjastused KPD ja Aleksandra pakuvad Laikmaa saalis oma raamatuid.
19.30 Valentina Kashina esitleb Reeli Reinausi raamatu „Vana Tallinna detektiivid. Kangekaelne kummitus Kanada saatkonnas“ venekeelset tõlget.
Fotomuuseum
Fotomuuseumis saab 2025. aasta raamatutele pühendatud muuseumiööl näha ainulaadseid eksponaate – esimesi eestikeelseid fotoõpikuid: Andres Kuuse „Lühikene päewapilditegemise õpetus“ (1898) ja Heinrich Tiidermanni „Täieline päewapildi õpetus“ (1899).
Eesti esimesed fotoõpikud annavad põneva ülevaate 19. sajandi lõpu fotograafiaõpetusest ning avavad fotograafia ja trükisõna seoseid Eesti kultuuriloos. Kuidas õpikuid kasutati, milliseid teadmisi need jagasid ja kuidas need mõjutasid toonaseid fotohuvilisi?
Lisaks on vaadata Fotomuuseumi keha teema-aasta peanäitus „Sugu ja lugu“ ja muuseumi püsiekspositsioon, mis toob vaatajani Eesti fotograafi nn koondportree – selle, milline oli ja on Eesti fotograaf ning tema kaamera. Väljas on ajalooline fotolaborivarustus ja erinevad ajaloolised kaamerad, mis annavad aimu fotograafi tööprotsessist läbi aegade.
Tule ja avasta, kuidas pilt ja tekst põimuvad ning kuidas fotograafia aitab säilitada meie kultuurilist identiteeti!