UUS PÜSIEKSPOSITSIOON:
uuenenud Lastemuuseum Miiamilla
LASTEMUUSEUM MIIAMILLA PÜSIEKSPOSITSIOON “Laste maailmaruumid”
Miiamilla on lapse esimene muuseum, kus ta saab oma päris esimese kogemuse muuseumikeskkonnast.
Püsinäituse tegevused on välja töötatud nii, et kogu perel oleks võimalik muuseumit koos avastada, uurida, kogemusi saada ja mängida. Sotsiaalseid oskusi toetavad eksponaadid ja näituse teemaruumid suunavad “hands on” ja “minds on” kogemuse ja aktiivõppe metoodika abil kogema, kuidas tulla toime oma põhitunnetega, mõista teiste tundeid, tajuda ümbrust, elukohti ja väliskeskkonda, käivitada vaba mäng ja loovus.
Ekspositsiooni keskseks meetodiks on vaba mäng ja mängu kaudu õppimine. Eri tubades leiduvaid tegevusi ja metoodilisi lahendusi läbib alusteemana empaatia – iseenda vastu, suhetes inimestega enda ümber ja ka elukeskkonnaga. Püsiekspositsioonis on tunnetuslikud keskkonnad: turvaline oma tuba ehk sisemaailm, ümbritsev keskkond ehk välismaailm ja vormi- ja värvimänguline fantaasiamaailm. Üksmeeletoas vaatame tülidega tõtt ja püüame koos leida lahendusi.
Kui muuseumis kajastub kaasaegse lapse elu, siis hoovialale loodud Välinäitusel saab avastada Lastepargi ajalugu. Lastepargis toimunud tegevusi avab ajalooliste fotodega väravagalerii, uhke laste ausammas, helisev lilleaed ja teised mänguliste lahendustega tegevuspunktid.
Lastemuuseum Miiamilla avas oma uue püsiekspositsiooni “Laste maailmaruumid” 11. jaanuaril 2024.
KUIDAS NÄITUS VALMIS?
Ekspositsiooni loomesse olid kaasatud lapsed, lastepsühholoog ja vanemahariduse spetsialist. Näituse kavandamisfaasis oli suur sõnaõigus lastel. Appi kutsutud “katselapsed” said testida uuele näitusele loodavaid suuremahulisi esemeid ja käegakatsutavaid mudeleid. Laste kaasabil joonistati ka muuseumisse külastajaid suunav viidastik.
Lastemuuseum oli suletud alates 2023. aasta algusest 2024. alguseni. Juba 2021. aastal loodud põhiprojekti hakkas ellu viima koostööpartner MOTOR, kes lõi näitusekujunduse koos KOKO arhitektidega.
Näituse valmistamine hõlmas ruumide vajadust mööda remontimist, mööbli tootmist ja paigaldamist, interaktiivseid eksponaate, graafilist disaini, multimeedialahendusi – nii sisu kui ka nende tehnilist lahendamist. Suurimaks väljakutseks olid kindlasti ainulaadsed ja uudsed erilahendused nagu padjakindlus, kolmekorruseline voodi või kapp, mille sees on terve omaette maailm. MOTORi graafiline disainer Gertu Kallas võttis põnevil vastu selle väljakutse, mis tema sõnul on nagu lasteraamatu illustreerimine, kuid muuseumi vormis.
UUDISTA JA KUULA LISAKS
Kuula püsinäituse kuraatorite Sireli Uusmaa ja Jane Meesmaa-Roosi intervjuud, kus saad teada kuidas loodi lastemuuseum Miiamilla uus eskpositsioon “Laste maailmaruumid”. Kuula muuseumimelu taskuhäälingut endale meelepärasest kanalist: SPOTIFY või APPLE PODCAST.
Lisaks on lastemuuseum Miiamilla andnud välja väikese tundetarkuse kogumiku, mille teemad on seotud püsinäitusel olevate teemaruumide ja eksponaatidega. Praktilise sisuga raamat „Teekond laste maailmaruumi. Väike tundetarkuse kogumik suurtele“ koondab väärt ekspertnõuandeid ja on kasulik lugemine igale täiskasvanulenii lapsevanematele kui ka lastega töötavatele spetsialistidele.
Jälgi Miiamilla tegevusi Facebookis ja Instagramis.