Raamat: „Puhas vesi Tallinna ajaloos”, koostaja arheoloog Villu Kadakas

Tallinna Linnamuuseumi ja Tallinna vee ühistöös on ilmunud raamat “Puhas vesi Tallinna ajaloos”, koostajaks arheoloog Villu Kadakas, kujundajaks Johanna-Mai ja Kaur Riismaa.

Puhas vesi on elu eeldus. Ikka on asustus koondunud sinna, kus puhta veega allikas või jõgi lähedal. Kui allikate ja kaevude veest enam ei piisanud, rajati Tallinnas omaaegse suursaavutusena juba 14. sajandil kivist veejuhe Ülemiste järvest Harju väravani. Sealt edasi täitis vesi vallikraavi linna lõuna ja idaküljel, käivitades mitme veski rattad.

Tallinna veekasutuse ajalugu valgustab linna arengut kõige elulisemast küljest. Kuidas voolas vesi Härjapea jões, keskaegsetes kaevudes ja veerennis ning kuidas linlased selle kätte said? Kuidas kaladega segatud Ülemiste järve veest sai lõpuks puhas kraanivesi, mida tallinlased võivad rahumeeli joogiveena tarvitada?

Raamat põhineb 2018. aasta kevadel Kiek in de Kökis avatud näituse „Puhas vesi. Tallinna veevarustuse lugu“ materjalidel. Nagu näitus, nii ka lugu pakub ajalooliste piltide ja ajaloolaste jooniste vahendusel ülevaadet Tallinna veevarustuse varasemast ajaloost. Kasutatud on kunagise munitsipaalettevõtte Tallinna Vesi praeguseks kaotatud muuseumi arhiivimaterjale, mis on nüüd AS Tallinna Vesi valduses.

 

Puhas vesi Tallinna ajaloos

“Puhas vesi Tallinna ajaloos”

Koostaja: arheoloog Villu Kadakas
Kujundaja: Johanna-Mai ja Kaur Riismaa
Väljaandja: Tallinna Linnamuuseum ja AS Tallinna Vesi
98 lk, kõvad kaaned
Raamat on müügil Kiek in de Kökis ja Tallinna Linnamuuseumis, hind 18 €.