Püsinäitused
UUS PÜSINÄITUS “Laste maailmaruumid”
Miiamilla on lapse esimene muuseum, kus ta saab oma päris esimese kogemuse muuseumikeskkonnast.
Uue põhiekspositsiooni tegevused on välja töötatud nii, et kogu perel oleks võimalik muuseumit koos avastada, uurida, kogemusi saada ja mängida. Sotsiaalseid oskusi toetavas ekspositsioonis ja muuseumi teemaruumides suunatakse “hands on” ja “minds on” kogemuse ja aktiivõppe metoodika abil kogema, kuidas tulla toime oma põhitunnetega, mõista teiste tundeid, tajuda ümbrust, elukohti ja väliskeskkonda, käivitada vaba mäng ja loovus. Näitus on avatud alates 13. jaanuarist 2024.
Ekspositsiooni keskseks meetodiks on vaba mäng ja mängu kaudu õppimine. Eri tubades leiduvaid tegevusi ja metoodilisi lahendusi läbib alusteemana empaatia – iseenda vastu, suhetes inimestega enda ümber ja ka elukeskkonnaga. Püsiekspositsioonis on tunnetuslikud keskkonnad: turvaline oma tuba ehk sisemaailm, ümbritsev keskkond ehk välismaailm ja vormi- ja värvimänguline fantaasiamaailm. Üksmeeletoas vaatame tülidega tõtt ja püüame koos leida lahendusi.
Kui muuseumis kajastub kaasaegse lapse elu, siis hoovialale loodud Välinäitusel saab avastada Lastepargi ajalugu. Lastepargis toimunud tegevusi avab ajalooliste fotodega väravagalerii, uhke laste ausammas, helisev lilleaed ja teised mänguliste lahendustega tegevuspunktid.
VÄLINÄITUS “Roheliste näppudega lapsed” LASTEMUUSEUMI MINIAIAS
Lastemuuseum Miiamilla miniaias on alati avatud välinäitus “ROHELISTE NÄPPUDEGA LAPSED”, mis võimaldab ise tegutsedes aiatarkusi ammutada ja rohelist mõtteviisi juurutada. Näitust saavad kõik külastada tasuta ja olenemata muuseumi lahtiolekuaegadest.
Näitus on avatud alates 2021. aasta 14. maist.
Loodussõbralikule eluviisile pühendatud näitus suunab lapsi – ja kõiki huvilisi – sammhaaval loodusega sõbraks saama. Lastemuuseum on alati olnud käed-külge-muuseum, kus asju saab katsuda ja nendega mängida. Tegutsemine on põhiline märksõna ka aianäitusel, sest muuseumi ümbruses viipavad lapsi loodust lähemalt uurima ja põnevates tegevustes osalema seitse erikujulist tegevuspunkti. Mängides omandab laps kogemuste kaudu uusi keskkonnateadmisi.
Suure puulehe pealt saab lugeda looduse mitmekesisusest. Selgitame, miks putukad on looduses vajalikud. Saame tuttavaks putukate ülesannetega ja suuname last mesilase kombel tegutsema. Kui sumisedes õrnalt sõrmeotstega lilli puudutada, siis saabki mesilinde nende usinas töös aidata. Päikeselaua juures saab vaikust kuulata ja märgata, et looduses tegelikult ei olegi kunagi päris vaikne. Seal saab püüda linnamüra kõrvale jätta ja loodushelisid kuulata. Üks hiigelporgandeist aitab aru saada taime elutsüklist ning kuidas kõik loodusse kuuluv on loomulikus ringluses.
Üleelusuurused porgandid ja puulehed jäävad muuseumi aeda püsikuteks ehk tegu on püsinäitusega, mida saavad kõik huvilised uudistada iseseisvalt ja tasuta iga kell.
Põhjalikumalt saab näituse kohta kuulata ja vaadata videot Miiamilla miniast või lugeda intervjuust kuraatori ja lastemuuseumi juhataja Jane Meresmaa-Roosiga Tallinna Linnamuuseumi blogis.