Tallinna Linnamuuseumi publiku lemmiknäitus on
„Garaaž. Гараж. Garage“
Tallinna Linnamuuseum valis sellel aastal esmakordselt oma mitmete näituste seast publiku lemmikut. Enim hääli ehk publiku lemmiku tiitliga sai pärjatud Tallinna rahvaste muuseumi Tallinna garaažide ajalugu ja salaelu avav näitus „Garaaž. Гараж. Garage“.
Näitusel „Garaaž. Гараж. Garage“ uuritakse garaažide ajalugu ja mütoloogiat mitmesuguste garaažilugude kaudu nii arhiivist kui ka tänapäevast. Näitus sai alguse muuseumi eelmisest, Mustamäe ajaloost rääkivast näitusest, mis on muuseumis ka praegu avatud. Neid ääretult tavalisi ja enamasti märkamatuks jäävaid ehitisi lähemalt uurides sai selgeks, et see hooneliik pakub nii linlastele kui ka ajaloolastele ja linnauurijaile hoopis rikkalikumat ainest kui tagasihoidlik välimus reedab.
„Garaaž. Гараж. Garage“ kuraatorid on Denis Jatsenko ja Merle Tank Tallinna Linnamuuseumist ning kunstnik ja Tallinna Ülikooli teadur Aleksandra Ianchenko.
Näituse teaduskonsultant on Tallinna Ülikooli linnauuringute professor Tauri Tuvikene ning näituse kujundaja on Jekaterina Poltavets Katline Designist.
Kõigi lemmiknäituse küsitluse vastanute vahel loosis Tallinna Linnamuuseum kolm kingitust:
- Viking Line edasi-tagasi reisi kinkekaardi 1-4 inimesele jõulutuledes säravasse Helsingisse.
- Värskelt trükikojast saabunud Kalamaja kokaraamatu, et pühadelaua katmine oleks sel aastal veelgi meeleolukam.
- Eesti Muuseumimeene auhinna pälvinud „Tülisokid“, mis on olemas ka Eesti presidendil.
Auhinna võitnutele anti võidust e-kirja teel teada 4. detsembril.
Näituseid on Tallinna Linnamuuseumi seitsmes filiaalis sellel aastal kokku olnud arvukalt ja neist enamik on külastusteks avatud ka praegu. Lemmikut sai sellel aastal valida viie näituse vahel. Lisaks võitnud näitusele sai valida:
Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi näitus „Kaitstud linn, kindel kants“
Kiek in de Kök on Tallinna kõrgeim linnamüüri torn ja Läänemeremaade võimsaim keskaegne kindlustorn. Tallinlaste kaitsetahte sümbol mängis 16. sajandil suurt rolli Eesti jäämisel luterlikku kultuuriruumi ning aitas hoida Euroopat sõja laienemisest. Torni uus püsinäitus räägib Tallinna kindlustuste arengust, siinmail kesk- ja varauusajal peetud sõdadest ja omaaegsest relvastusest.
Fotomuuseumi näitus „Sugu ja lugu“
Fotomuuseumi uus teema-aasta keskendub keha kujutamisele Eesti fotoajaloos alates fotograafia algusest Eestis kuni digiajastu tulekuni 2000. aastatel. Selle pika perioodi jooksul muutusid nii kunstilised konventsioonid, tehnilised võimalused, moraalinormid kui ka kultuuriline ja poliitiline kontekst. Muuseum uurib, kuidas just.
Lastemuuseum Miiamilla näitus „Laste maailmaruumid“
Uue ekspositsiooni kandvaks teemaks on empaatia – teiste mõistmine ja teiste inimestega arvestamine. Ekspositsioon suunab väikseid külastajaid paremini mõistma teiste inimeste tundeid ja toime tulema omaenda tunnetega.
Tallinna linnaelumuuseumi näitus „Palume lauda“
Näitus „Palume lauda!“ toob vaatajani ülevaate sellest, kuidas on tallinlased eri aastakümnetel tähistanud elu tähtsündmusi pere ja lähedaste ringis ning uurib, mil moel on viimase sajandi jooksul muutunud siinsed lauakatmise kombed.
Vastata sai kuni 2. detsembrini 2024.