Loenguseeria “Vene ainulaadsuse ideoloogia ja saksa keele tunnid”

 

Juba kolmapäeval  30. augustil algab uus loengusari. Loengutel osalemine rikastab teie teadmiste varasalve vene kultuurist ja lisab värvi saabuvatesse sügispäevadesse! Loengud toimuvad kõik vene keeles Tallinna vene muuseumis (Pikk 29a).

Muuseumi sügishooaeg algab loengutesarjaga, mis on korraldatud koostöös Tallinna Ülikooli Lotmani arhiivi ja Tallinna linnaga.

Loengute lektoriteks on kuulsad slavistid Venemaalt ja Saksamaalt: Mihhail Bezrodnõi (filoloog ja kirjanik, Heidelbergi Ülikool slaaviuuringute instituudi lektor , J. M. Lotmani ja Z. G. Mintsi õpilane; tema tööd on ilmunud paljudes teatmeteostes) ja Renata von Maydell (slavist, vene-saksa keele tõlk, baltisaksa päritolu, kes elas Eesti- ja Liivimaal, õpetab Konstanzi ülikoolis).

Loengute teema on „Vene ainulaadsuse ideoloogia ja saksa keele tunnid“. Miks on sakslane venelastele „võõras“? Miks kirjutas üks vene filosoof 19. sajandil „kollasest ohust?“ Eelmainitud küsimuste analüüsiallikaks on 19. ja 20. sajandi vene kirjanduse tuntud teosed.

Loengusarja üldiseks teemaks on vene-saksa kultuuriruumi vastastikused mõjud, kus on tähtsal kohal Balti provintside küsimus Vene impeeriumi koosseisus.


✔ 30. august (kolmapäev) kell 18.00. “Saksa pilt vene kirjanduses”, lektor Mihhail Bezrodnõi

Kuidas kujutatakse sakslast vene kirjanduses? Milliseid omadusi venelased omistavad teostes enda rahvusele ja milliseid sakslastele? Lektor vastab nendele küsimustele vene kirjanike tekstide põhjal.

 

✔ 31. august (neljapäev) kell 18.00. “ “Kollane oht” ja vene modernism“ lektor Renata von Maydell

 Silmapaistev vene mõtleja Vladimir Solovjov ennustas rasside võitlust ja “ kollase  rassi“ võitu. Milles seisneb selle ennustuse mõte? Kuidas reageerisid sellele ettekuulutusele Solovjovi õpilased?
 7. september (neljapäev) kell 18.00. “Vene kulaku kujutamise ajalugu”, lektor Renata von Maydell
On levinud arusaamine, et venelased on looduslähedased, neil on tohutult jõudu, kuid nad on ükskõiksed luksusele ja mugavusele. Loengus analüüsitakse vene kirjanduse teoseid, mis räägivad kulakutest, kelle jõudu eelistatakse külmrelvadele.


8. september (reede) kell 18.00. “Lihtne ja avar,” lektor Mihhail Bezrodnõi
Loengus kõneldakse Vene territoriaalsest ja looduslikust rikkusest ja oskamatuse kultusest vene kirjanike teostes. Need on kujundid, mis kajastavad eetika ja ilu keerukaid probleeme.
Registreerimine: http://linnamuuseum.ee/en/vemu-rus/registreerimine-rus/

Osalemine muuseumi piletiga:  Täispilet 3 €, sooduspilet 2 €. Loengud toimuvad vene keeles.

Kohtumiseni muuseumis!