Londonist saabuvad Fotomuuseumisse Eha ja Sirli Raitma

Fotomuuseumi näituse “EHA” autor Sirli Raitma ja peakangelane Eha saabuvad Eestisse ja kohtuvad neljapäeval 10. juunil kl 17.30 Fotomuuseumis publikuga.

Fotomuuseumile edu toonud näitus “Eha” on finišisirgel ja kulmineerub kohtumisega projekti autori Sirli Raitma ja modell Ehaga. Portreeseeria räägib loo fotograafi emast, kujutades portreteeritavat ebaharilikes olukordades, poosides ja riietuses, kuid mille sündimise tagamaad on seotud lähedase aitamisega, talle tähelepanu osutamisega vaimselt hapral perioodil. Eesmärk pole olnud niivõrd vanema daami ekstravagantselt kujutamine, vaid pigem fotograafilise mängu kaudu emale eluvaimu tagasitoomine ja ühises loomises kunstilise esteetika leidmine.

Kohtumisõhtule registreerumine: https://forms.gle/EPdU4YEiV7tzyrsX7

Eha sündis 1950. aastal Viljandimaal Suure-Jaanis, oli limonaaditsehhis raamatupidaja, hiljem poemüüja. 43-aastasena sai ta esimese insuldi, mõne aasta pärast järgmise. Mõistus ja huumorimeel säilisid, aga keha jäi nõrgaks. Pärast Inglismaale asumist hakkas Eha elu mõjutama depressioon. Sirli pakkus emale midagi uut, millele keskenduda. Ta muutis ema välimust ja sündis fotoprojekti idee. Ema ja tütar lõid ühise identiteedimängu ja Eha sai elutahte tagasi.

„Eha on loomulik modell, kes mängib rõõmsalt kaasa minu visuaalsete fantaasiatega. See projekt on mõjutanud meid mõlemaid ning on julgustav näha, et tulemused avaldavad mõju ka vaatajaile. Tagasiside on olnud fantastiline ja järjekindel. See on ajendanud paljusid analüüsima oma perekonna olukorda ja seda, kuidas pereliikmed üksteist kohtlevad,” räägib Raitma oma seeriast. Täpsemalt loe projekti kohta siit.

Raitma edu on olnud viimastel aastatel peadpööritav: konkursi Portrait of Britain 2019 võit, õnnelik jõudmine American Photography Open 2019 ja Life Framer Open Call 2019 välja valitud kandidaatide nimekirja, maailma mainekaima portreevõistluse Taylor Wessing Photographic Portrait Prize 2019 eksponendiks valimine jne. Kuid kõige suurem saavutus on hoopis ema ja tütre fotograafilises mängus taastunud inimlik, hingeline rahulolu- ja väärtusseisund.

Neljapäeval, 10. juunil avaneb publikule erakordne võimalus suhelda kunstniku ja modelliga otse, küsida küsimusi ja saada vahetuid kommentaare näitusele, mis on Fotomuuseumis avatud veel vaid paar nädalat.

Sissepääs üritusele tavapiletiga, millega pääseb nädala jooksul ka “Isolatsioonidialoogide” näitusele Jaani seegi galeriis.