3. ja 4. detsembril avatud: Jaani seegi galerii näitus “Isolatsioonidialoogid”

130 fotograafi koostöös sündinud näitus “Isolatsioonidialoogid” Jaani seegi galeriis avab Fotomuuseumi uue näitusekoha Tallinnas. Näitusega kaasneb samanimeline mahukas raamat. Sündmus käivitab Fotomuuseumi uue teema-aasta, mis seekord on pühendatud dokumentaalfotograafiale.

Covid-19 pandeemia esimene laine 2020. aasta kevadel keeras ühiskonna lukku ja pani kultuuriasutused olukorda, kus tuli otsida uusi tegutsemisväljundeid. Fotomuuseum pakkus Eesti fotograafidele kodus ja raja taga võimaluse osaleda projektis, mis põhines kummalise aja tunnetuslikul jäädvustamisel piltide keeles ja teise fotograafiga dialoogi pidades. Annika Haas ja Johanna Rannula, ettevõtmise initsiaatorid: “Eesmärk oli jäädvustada isolatsiooniaja ainulaadset kogemust ning kirjeldada eriolukorras tekkinud tundeid ja mõtteid. Kehtis autentsuse nõue, et uudset olukorda antaks võimalikult ehedalt edasi. Fotograafidel tuli pilte luua nüüd ja praegu, reaalsust dokumenteerides või lavastades, kuid oma varasemaid töid kasutamata. Sõnatud kahekõned panid fotograafe endast kaugemale vaatama, õppima samastumist ning analüüsima partneri mõtteid ja nägemusi, et siis omapoolse tundevisuaaliga vastata.”

Nii nagu inimesed suhtlejana on erinevad, kujunes protsessi käigus ka 65 väga erineva iseloomuga pildilist dialoogi. Seetõttu võib kogu projekti käsitleda kui omamoodi sotsiaalpsühholoogilist eksperimenti fotograafia abil. Osalenud kunstnikele õpetas see suhtlemise sügavust, empaatiat ja tunnetuslikkust, ka oskust lugeda vestluspartneri fotograafilisi metafoore. Vaatajatele pakkus karantiiniajal aga kaasaelamist. See visuaalne mäng tõi välja sotsiaalsete suhete tähtsuse, seadis keskseks märkamise, empaatia ja kaasamise ja näitas, et isolatsiooni ajal toimus tähelepanu muutus globaalselt lokaalsele.

Näitus toob fotograafide kahekõnedest galeriiseintel nähtavale nii tervikseeriaid kui fragmente. Digiekraanidele mahutub “Isolatsioonidialoogide” kogu tervik. Näitusega kaasneb ka samanimeline raamat, kuhu on osalenud kunstnikud pannud kirja  pärast oma mõtted protsessis osalemise kohta. Need annavad nii projektile kui läbielatud ajale olulise tagasivaatava mõõtme, tunnetusliku dokumentatsiooni. Raamatu on kujundanud Marje Eelma/Tuumik Stuudio.

Hoone, kus näitus toimub – Jaani seegi paviljon keset Tallinna saab sündmusega seoses Fotomuuseumi näitusi eksponeerivaks uueks galeriiks. Jaani seek – keskaegne leprosoorium, kus raviti pidalitõbiseid – on üks pealinna vanemaid pealinna ehitisi. Seega on näitusekohal olemas ka sümboolne seos ajaloo ja tänapäeva vahel, mil inimesed on pidanud elama tõvehirmus.

“Isolatsioonidialoogide” raamatuks ja näituseks saamisega algab Fotomuuseumis ka uus teema-aasta. Kui 2019 oli pühendatud arhitektuurifotole ja 2020 ning osa 2021. aastast portreefotole, siis tänavune kevad toob muuseumiprogrammi dokumentaalfotograafia teema. Olgu siinkohal nimetatud valmiv mahukas retrospektiivnäitus ja raamat Peeter Langovitsi loomingust, Elina Kostabi, Sanni Saarinen, Frederik Klanbergi ja Jekaterina Solovjova dokumentaalprojektide esitlused ning muidugi kogu mahukas dokumentaalfotot käsitlev haridusprogramm erinevate töötubade, loengute ja kunstnikuvestlustega. 

 

Fotomuuseum tänab kõiki “Isolatsioonidialoogide” projekti toetajaid: Muinsuskaitseamet, Hooandja ja hooandjad, Kultuurkapital.

Fotomuuseumi “Isolatsioonidialoogid” on nomineeritud Eesti muuseumide aastaauhindadele 2020 kogukonna sõbra kategoorias. 

Näitus jääb Jaani seegi galeriis avatuks 3. oktoobrini 2021. Galerii asub Tallinnas Tartu maantee pikendusel Rävala puiesteele. 

Lisainfo: Annika Haas , tel 56610694