Portreefoto teema-aasta näitus Fotomuuseumis: “Eesti portreeavangard 1980–2000” 19.06.20-24.01.21

Fotomuuseumi portree-aasta põhinäitus toob vaataja ette 1980. ja 1990. aastate Eesti avangardsed portreefotod. Heidab pilgu tollasele nägemusele inimesest, ajast ja fotograafist endast.

1980. aastatel toimus pöördeline murrang nii Eesti ühiskonnas, kunstis kui ka fotograafias. Ühelt poolt veel nõukogudeaegne elukorraldus, teisalt juba taasiseseisvumisega seotud tunded. Peale olid kasvanud noored loovisikud. Fotokunstis hakkasid žanrid teisenema. Kadunud oli varasem modernismimaik, mis aga ei tähendanud, et tehniliselt ei oleks katsetatud. Varasemate hõbeželatiinfotograafial baseeruvate eritehnikate asemel kasutati enam negatiivide eeltöötlust või fotode järeltöötlust: toonimist, kraapimist, juurdejoonistamist jne. Samas liikus suund üha enam kontseptualismi poole. Ebaoluliseks muutusid valguse ja varju suhe, ilutsev esteetika ja esile tõusid sõnum, emotsioon ja protest, mida vormiliselt edasi anti.

Peeter Laurits: “Kui vaadata Eesti fotograafide 1980. aastate töid, siis väga populaarne oli eri suundades negatiivi “piinamine“. Üheks põhjuseks kättesaadava nõukogudeaegse fotomaterjali ebakvaliteetsus – polnud mingit lootust tehnilist kvaliteeti saavuta. Teiseks ei leidunud kvaliteetset tehnikat suurendamiseks. Seetõttu pöörasid väga paljud Eesti fotokunstnikud selja korralikule fotole ja hakkasid taotlema oma loomingus ekspressiivsust.”

Mark Raidpere: “Tänapäevane digiajastu fotograafia võimaldab sisuliselt kõike. Ja mida aeg edasi, seda enam võimaldab see veel kõigemat kõike. Ja see võimaluste paljusus on minu jaoks tapnud ära fotograafia kui meediumi lummuse, põnevuse ja ekspressiivsuse.”

Näitusel on eksponeeritud kahekümne autori ligi viiskümmend originaaltööd Fotomuuseumi kogudest, kuus videointervjuud ja üks kunstiline autorifilm.

Autorid: Sven Arbet, Arvo Iho, Ülo Josing, Urve Kaaristu, Toomas Kaasik, Toomas Kalve, Peeter Laurits, Ly Lestberg, Peeter Linnap, Meelis Lokk, Herkki-Erich Merila, Tõnu Noorits, Ain Protsin, Mark Raidpere, Ann Tenno, Einar Tiits, Malev Toom, Tõnu Tormis, Tõnu Valge, Toomas Volkmann.

Näituse kuraatorid: Tanel Verk ja Annika Haas


Foto: Ain Protsin. Kahestumine. 1989. Hõbeželatiinfoto.


Foto: Ülo Josing. Raul. 1989. Hõbeželatiinfoto.