Kalamaja muuseum võitis Euroopa muuseumide aastauhindade galal Silletto auhinna

Kalamaja muuseum on võitnud  Euroopa muuseumide aastaauhinna

Silletto auhind on kogukonna osaluse ja kaasamise eest

 

Euroopa muuseumide aastaauhinda annab välja Euroopa Muuseumifoorum ja  Euroopa aasta muuseumide auhinnad selgusid 1.-4. mail 2024 Portugalis Portimãos.

 

Silletto auhinda kogukonna osalemise ja kaasamise eest rahastab Silletto Trust ning see tähistab sügavat, pidevat ja jõudu andvat kaasatust muuseumi ja selle sidusrühmade vahel, mis asetab muuseumi orienteerumis- ja tugipunktina oma kogukondade keskmesse, olenemata sellest, kas need on olla kohalik, riiklik, globaalne või muul viisil määratletud.

Septembris 2021 avatud Kalamaja muuseum võtab kokku killukese piirkonna värvikast olemusest. Muuseumist on saanud nii kohalikele kui külalistele hubane koht, kus näitused ja publikuprogrammid tutvustavad linnaosa ajalugu, tänapäeva ja tulevikku.

Kogukonnamuuseum on esimesest hetkest alates loodud koos ümbruskonnas elavate inimeste – kohaliku kogukonnaga. Muuseumi loomise protsess üheskoos Kalamaja kandi inimestega oli ainulaadne kogu Eestis. Muuseumi mõte pandi idanema 2018. aasta kevadel kohalike hulgas korraldatud küsitlusega, millele järgnesid mõttetalgud ja kohtumisõhtud. Kümned endised ja praegused kalamajakad on osalenud püsinäituse valmimisel, annetades esemeid ning jagades oma mälestusi eluolust Kalamaja asumis. Sel sügisel tähistas muuseum juba teist sünnipäeva.

 

Kalamaja muuseumi juhataja Kristi Paatsi jagab oma meeskonna rõõmu: „See on väga tore uudis, et üks väike kogukonnamuuseum on saanud sellise tunnustuse osaliseks. See tähendab väga palju kogukonna inimestele, kes on muuseumi ise loonud. Ma loodan, et see julgustab ka teisi Eesti muuseume enam mõtlema oma kogukondade peale ja toimetama koos nendega.“

 

Eestist pälvis nominatsiooni ka Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum. Palju õnne!

Kõikide Euroopa muuseumide aastaauhindade nominentidega saab lähemalt tutvuda EMYA veebilehel

 

Kalamaja muuseumi tutvustavat videot näeb SIIT

 

Foto: Kalamaja muuseumi kuraator Tuuli Silber ja kogukonnaliige Anneliis sügisel 2023 Kalamaja muuseumi raamatu „Kalamaja kogutud asjad“ esitlusel. Foto autor Meeli Küttim.