Kalamaja muuseumi projekt “Majalood ajaloos” tutvustab väikenäitustega kohalikku lugu

Kalamaja muuseum on kogukonnamuuseumina viinud koostöös kohalike elanike ja asutustega ellu mitmeid koostööprojekte, algatusi ja näitusi.  Juuni alguses avatati järjekordse kogukonnaprojekti raames „Majalood ajaloos“ Kopli tänav 8 korterelamu koridoris maja lugu kajastav ajaloopannoo.

 

Projekt sai alguse Kopli 8 majas elavate Pireti ja Mati soovist oma maja lugu lähemalt teada saada. Nad pöördusid muuseumi poole ja nii algatati Kalamaja majade ajaloo projekt, mille käigus saavad Kalamaja hoonetesse nende majade lugu tutvustavad väikesed näitused.

 

Kopli 8 hoonet teatakse täna kui Päästearmee maja ja varasemast kinona Lembitu või Diana. Maja elanikud ja projekti algataja Mati kirjutab oma Kalamajja Kopli 8 majja jõudmise kohta väikese ülevaate: „Kopli 8 maja koridoris asuv ajaloopannoo on rõõmuks sealsetele elanikele ja maja külalistele. Olles ise üles kasvanud Süda-Tatari asumis, olid mu kokkupuuted Kalamajaga põgusad: Noorsooteater Salme tänaval ja Kalma saun. Aastal 2000 aga kõik muutus. Esimene mulje oli siiski ehmatav – Kalamaja oli sel ajal veel üsna räämas. Meie maja esimesel korrusel asus Päästearmee supiköök. Et pääseda väravani, pidi supiköögi järjekorrast läbi murdma, tekitades valearusaama, nagu sooviksid vahele trügida. Küsisin endalt, kas ma ikka tahan siia elama tulla. Aga astudes koos maakleriga korterisse, kus kõik vana oli veel alles, sain aru, milline potentsiaal siin peidus on. Ja tõepoolest – paari aasta pärast räägiti Tallinnas ainult Kalamajast ning selle miljööväärtusest ja oma otsust siia kolida pole ma kunagi kahetsenud.“

 

Kalamaja muuseumi projekt „Majalood ajaloos“ otsib teisigi huvilisi, kes oma maja lugu tahaksid uurida ja jäädvustada ja meiega saab ühendust võtta aadressil

 

 

Fotol: Kopli 8 aastal 1966 (Tallinna Linnamuuseum, TLM F 10144:45).

Otselink: https://www.muis.ee/museaalview/1374699