Kalamaja muuseumi väljaanne „Kalamaja kogutud asjad“
räägib vana aja lugusid

Kalamaja muuseumist on võimalik osta Kalamaja muuseumi esimest väljaantud raamatut „Kalamaja kogutud asjad“ 

Kalamaja muuseumi 2. sünnipäevaks 2023. a ilmunud kogumik räägib kohalike esemete vahendusel Kalamaja, aga laiemalt ka kogu Tallinna ja Eesti ajaloost ning kiirelt muutunud linnakeskkonna aastakümnete tagusest eluolust.

Raamat pakub palju äratundmist vanemale põlvkonnale. Nostalgiast vahest rohkemgi võib tähelepanelik vaataja piltide saatetekstidest välja lugeda infot omaaegsest eluolust, mida praeguses asjadeküllases ja virtuaalruumi kolinud maailmas on juba keeruline mõista. Milleks kasutati pesulauda? Kuidas info ilma telefonita liikus? Mida tehti pesusine, lokiraudade ja sanitaarraamatuga? Neid ja teisi esemeid näeb nii pildil kui ka saab nende kohta üht-teist teada annetajate kommentaaridest.

2018. aasta sügisel algatas Tallinna Linnamuuseum puitasumite lugusid uuriva ja talletava Kalamaja kogukonnamuuseumi loomise. Protsessi kaasati ka eri põlvkondadesse kuuluvaid praegusi ja endisi kohalikke elanikke. Selle tegevuse tulemusel sündiski Tallinna ajaloo viimast sajandit siinsete elanike esemete kaudu valgustav kogumik. Raamatu kaante vahele on kokku kogutud vaid väike osa annetatud ja laenatud esemetest ja fotodest, millest igaüks räägib eri nurga alt sellest, kuidas eeslinna kitsastes oludes varem elati. Raamat annab võimaluse võrrelda, mis on asumi eluolus tänaseks muutunud.

Esemed on meeleolukas koosluses üles pildistanud Tallinna Linnamuuseumi fotograaf Meeli Küttim.

Raamatu väljaandmist toetas Eesti Kultuurkapital.

Raamatut saab osta muuseumist hinnaga 25 €.

Foto: Raamatu „Kalamaja kogutud asjad“ kaas. Kujundus Rein Seppius.

 

 

Raamatu väljaandmist toetas Eesti Kultuurkapital