Löö kaasa Kalamaja muuseumi loomisel! Eesti esimene kogukonnamuuseum kutsub!

2020. aastal avab Tallinna Linnamuuseum endise Kalamaja lastemuuseum Miiamilla majas (Kotzebue 16) Kalamaja kogukonnamuuseumi. Eesti esimese kogukonnamuuseumi loomeprotsessi on oodatud panustama nii kohalikud kui ka lihtsalt kõik Kalamaja fännid!

 Uus muuseum on nii kohalikele kui ka külalistele hubane koht, kus näitused ja publikuprogrammid aitavad tutvuda kohaliku ajaloo, tänapäeva ja tulevikuga. Kalamaja muuseum on samuti kogukonna kohtumispaik, kus saada kokku, pidada aru, korraldada eripalgelisi töötubasid, kontserte, luuleõhtuid, perepäevi, etendusi ja näidata avalikkusele kohalike inimeste põnevaid kollektsioone ning pidada sünnipäevi.

„Kalamaja muuseum sünnib koostöös kogukonna inimestega, kes kohtumisõhtutel ja mõttetalgutel on andnud oma sisendi muusemi loomiseks. Välja on koorunud idee, kus muuseumi püsiekspositsioon läheneb Kalamajale läbi kuue sajandi ja kuue Kalamajale iseloomuliku tüübi. Mööda muuseumimaja kulgeb kõikide Kalamaja majade lugu. Ajutiste näituste pinnal saavad Kalamaja inimesed ise näitusi teha, esimene näitus on võitlusest Kalaranna avalikuks rannaks jäämise eest,“ tutvustab uue muuseumi kontseptsiooni Kalamaja muuseumi juht Kristi Paatsi.

„Meie eesmärk muuseumina on väärtustada läbi säilitamise ja vahendamise selle kiiresti muutuva piirkonna unikaalset ajalugu ning teha seda kohalike elanike abil. Just Kalamaja kogukond on algatanud olulisi arutelusid sellest, milline on inimväärne elukeskkond. Heaks näiteks on Kalarannaga toimuv, kus inimeste unistus nn igaühe linnaruumist põrkus suurte arendusprojektidega. Kalamaja sellisena nagu me seda armastame, on kohalike inimeste nägu ja seetõttu on Kalamaja muuseumi kõige väärtuslikum objekt kalamajakas ise,“ võtab muuseumi idee kokku Tallinna Linnamuuseumi direktor Triin Siiner.

TULE LÖÖ KAASA!
Kõik Kalamajas elavad ja elanud inimesed ning Kalamaja fännid on oodatud muuseumi loomisele kaasa aitama! Kui Sul on kodus vanemaid ja uuemaid fotosid Kalamajast, mõni põnev lugu seoses siinse kandiga või hoopis ese, mille oled nõus muuseumile annetama, siis võta muuseumiga julgesti ühendust. Näiteks ootab muuseum väga erinevatest aegadest postkaste, tänava- ja uksesilte, majanumbreid, aga ka näiteks prill-laudu.

Kalamaja muuseumi ajalookonsultant on Jaak Juske ning esimese ajutise näituse loovad Kalarannast ja sellega seotud planeerimissaagast Teele Pehk ja Triin Talk.
Sisekujunduspartnerid muuseumi loomisel on sisearhitektuuri- ja disainibüroo Ruumilabor ning disainiagentuur Refleks.