EKA näitus “Kolm tilka verd”
Kalamaja muuseumis

EKA TASE satelliitprogrammi näitus “Kolm tilka verd” on Kalamaja muuseumis avatud 31.05–14.06.

Olgugi, et Eesti on tuntud kui IT-riik, on Eesti mänguajalugu miskipärast üsna hõre ja arendus kogub alles nüüd tuure. Kõige esimeseks suuremaks nimeks peetakse Blue Moon stuudio Kosmonauti, mis ilmus 1990. aastal ja millest kasvas juba palju kuulsam Skyroads. Aga arvestades arvutite, tarkvara ja tehnika levikut Eestis nii ametlikke kui mitteametlikke teid pidi, siis on üsna ebatõenäoline, et see oli päris esimene katsetus ja väljalase. Seepärast ongi äärmiselt huvitav leida materjale, mis teeksid selle ajaloo palju pikemaks ja värvikamaks. Kahjuks ei ole säilinud diskette või linte mängust endast. Seega on väga huvitav vaadata, kuidas tõlgendavad materjale inimesed, kes on mängudest ja mängimisest ümbritsetud olnud terve elu.

Eesti Rahvusarhiivist leiti unustusse jäänud kohver, mis tundus sisaldavat eskiise ja materjale valmimata videomängust. Kuna Rahvusarhiiv oli juba varasemalt koostööd teinud arvutimänguentusiasti Camille Laurelliga, antigi kohver talle uurimiseks. Koos retromänguentusiasti ja mänguajakirjanuku Rainer Petersoniga käidi kohvri sisu läbi ja kõik viitas sellele, et tegu võib olla ühe vanima planeeritud mänguga Eesti mänguloome ajaloos, mis küll kahjuks teadmata põhjustel valmis ei saanud. Laurelli juhendamisel ja kohvrist leitud materjale kasutades taaslõid Eesti Kunstiakadeemia tudengid mängu visuaalid sellistena, nagu need mängu loojate nägemuses võinuks olla. Näitusel saad vaadata nii originaalset kohvri sisu kui tudengite loodud visuaale.

Osalevad kunstnikud: Agnes Milla Bereczki, Anu Kadri Uustalu, Lumimari, Kaur Joonas Karu, Kirke Mari Päll, Piret Potter, Ringo Roots, Triinu Väikmeri, Wing Kiu Mak, Denise Damaso, Camille Laurelli.

Näituse avamine avamine 31. mail kell 17 Kalamaja muuseumis, Kotzebue 16.

Sissepääs muuseumipiletiga.

Muuseumi lahtiolekuajad: K–N 13–20 R–P 11–18, E–T suletud.