Näitus Vana-Kalamaja tänava arheoloogilistest leidudest 19.04-23.04.2023

 

Kalamaja muuseumis saab ühe nädala jooksul vaadata Vana-Kalamaja tänava rekonstrueerimisega seotud kaevetöödel leitud arheoloogilisi esemeid. Leide näeb  Kalamaja muuseumis (Kotzebue 16) 19.04-23.04.2023.

19. ja 22. aprillil tuleb leide tutvustama Muinasprojekt OÜ arheoloogiliste kaevamiste välitööde juhataja Silver Jäger.

 

Vana-Kalamaja tänava rekonstrueerimisel tuli arheoloogiliselt huvitavas paikkonnas teha enne ehitustöödega alustamist ka arheoloogilised väljakaevamised.

Enne leidude viimist Tallinna Ülikooli arheoloogia teaduskogusse pannakse osa leide lühikesel ajavahemikul 19.-23. aprillini välja tutvumiseks kohalikele elanikele ja huvilistele Kalamaja muuseumis. Muuseumis saab siis näha keskaegseid hõbemünte, vara-uusaegseid Rootsi münte, keraamika katkeid jms. Need leiud aitavad arheoloogidel ja ajaloolastel jutustada varajase Kalamaja loo.

Arheoloogianäitusele pääseb, ostes muuseumipileti muuseumi kassast. Kalamaja muuseum on avatud  kolmapäev ja neljapäev kell 13.00-20.00 ja reedest pühapäevani avatud 11.00-18.00.

 

Lisaks näitusele tuleb leide tutvustama Silver Jäger, Muinasprojekt OÜ arheoloogiliste kaevamiste välitööde juhataja.

Kohtumine toimub Kalamaja muuseumis:

Laupäeval, 22.04 kell 12.00, pileti saab osta Fientast

NB! Kui kohti jagub saab piletit osta ka kohapealt muuseumi kassast.

 

Arheoloogilised uuringud toimusid Tallinnas seoses Vana-Kalamaja tänava rekonstrueerimisega. Tööde tellija oli Tallinna Teede AS ja arheoloogiliste tööde tegijaks Muinasprojekt OÜ meeskond. Uuringualad paiknesid Tallinna vanalinna muinsuskaitsealal, 13. – 16. sajandi Kalamaja asulakohal ja all-linna kindlustuste alal. Kaevamistega seotud uuringud toimusid Kotzebue ja Vana-Kalamaja tänaval ning Balti jaama trammitee ja trollipeatuse vahelisel alal ajavahemikul 31.08.22 – 17.03.23. Arheoloogilise järelevalve käigus toimusid uuringud Nunne tn, Kotzebue tn, Toompuiesteel, Rannamäe teel, Kopli tn, Kalaranna tn. ning Vana-Kalamaja tänaval terve tänava pikkuses. Kaevamistel leitu puhastatakse, määratakse ekspertide poolt ning konserveeritakse.

 

Kalamaja muuseum tänab näitusele kaasaaitamise eest: Muinasprojekt OÜ juhatust ja meeskonda, Tallinna linnavalitsust, Tallinna linnaplaneerimise ametit, Tallinna keskkonna- ja kommunaalametit, Kalamaja muuseumi, Tallinna teede AS, Viimsi keevitus AS, Orants OÜ-d, Tallinna Ülikooli arheoloogia teaduskogu ning kohalike elanike ja huvilisi, kes arheoloogidega jutustamas käisid ja ajaloost huvi tundsid.