TAASTATUD SISUSTUS
Neitsitorni kohviku hiilgeaegadest

Kiek in de Köki kindlustustemuuseumisse kuuluvas Neitsitornis meenutab taastatud sisustus tornikohviku kunagisi hiilgeaegu. 

Tallinna Linnamuuseum on elustanud killu lähikümnendite ajalugu, taastades ühel Neitsitorni korrusel 1980. aastate interjööri. Muuseumi on jõudnud tagasi ning ka külastajate kasutusse legendaarse 1980. aastate menukohviku mööbel, arhitekt Aala Buldase looming.

Tallinna olümpiaregati aastal, päris 1980. a lõpus avati keskaega ulatuva ajalooga Neitsitornis pikkade renoveerimistööde järel lõpuks kohvik. Arhitektuuriajaloolase Villem Raami juhtimisel, arhitekt Tiina Linna projekteerimisel ja sisearhitekt Aala Buldase kujundamisel oli sündinud üks Tallinna ainulaadsemaid kohvikuid, mis oma arhitektuuris ühendas ühe Tallinna vanima müüritorni moodsa interjööriga.

1980. aastad olid kohviku õitseajaks, siis oli koht oma populaarsuse tipul. 1990. aastate muutuste tuhinas algas vaikne hääbumine, mis tipnes sellega, et 2000. aastatel läks ruumidest kaduma ka kogu Aala Buldase kujundatud originaalmööbel. 2010. aastal läks torn pärast pikki omandivaidlusi lõpuks Tallinna linna omandisse ja seda hakkas kasutama Tallinna Linnamuuseum.

Viimastel aastatel on Linnamuuseum hakanud torni looma püsiekspositsiooni, mis annab edasi torni ajalugu. Eelmisel aastal avati II korrusel püsinäitus “Neitsitorn kui kunstitempel”. Aimu saab, milline võis välja näha tornis paiknenud ateljee neil agadel, kui siin töötasid akvarellist Carl von Winkler, vennad Kristjan ja Paul Raud, arhitekt Karl Burman sen. ja kunstnik Henrik Olvi. Sellega on kajastatud torni ajalgu 20. sajandi algusest kuni 1960. aastate lõpuni, mil alustati kohviku planeerimist.
2021. aasta talvel õnnestus torni tagasi tuua ühe korruse jagu Aala Buldase originaalmööblit. Lisaks sellele on Neitsitorni näitus-kohviku kujunduses kasutatud muidki ajastu meeleolu loovaid teoseid. Näiteks on eksponeeritud metallikunstnike Tõnu Laugu ja Heino Mülleri valmistatud omaagse kuulsa Karika baari sepistatud rippsilt ja olümpiaaegset disaini. Ruumis on taasloodud 1980. aastate atmosfäär.

 

Neitsitorni III korrus, baaridaam Imbi-Kersti Listra. Foto Imbi- Kersti Listra kogust.

Kuraatorid: Risto Paju, Tõnu Pedaru
Kunstnik: Jaagup Roomet
Graafiline disainer: Anne Järvpõld
Projektijuht: Toomas Abiline