“Linnaloom. Lehm, lutikas ja lohe Tallinna ajaloos”: Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis peatselt

Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi näitus “Linnaloom. Lehm, lutikas ja lohe Tallinna ajaloos” viib meid keskaegsele linnatänavale, kus näeb koduloomade elukäiku seasulust peolauani. Torni keldrikorrusel avatakse aga metsikute ja taltsutamata loomade maailm.

Näitus avatakse pärast eriolukorra lõppemist ja muuseumide taasavamist.

Millist eksootikat tõid linlase ellu rändtsirkused ja -loomaaiad?
Kuidas nägid välja linnatänavad, kui siin olid veel sajad voorimehed?
Millised loomad on elanud linlaste fantaasias?
Kes olid need tüütud närilised ja putukad, kes haiguseid levitasid?
Miks Raekoja platsil kasse sisse müüriti?
Millised seadused reguleerisid loomapidamist?
Kuidas kirikus loomadele tähendust omistati?
Mis sai Tallinna lahte äraeksinud küürvaalast?

Kaasava näituseruumi loob Nukufilmi meeskond, kelle käte all valmivad ka mitmed loomamulaažid. Topised tulevad näitusele Loodusmuuseumi kogudest. Kaelkirjaku skelett rändab Tallinnasse Maaülikoolist ning Loodusmuuseumi entomoloogid korjavad ja prepareerivad näituse jaoks putukaid nagu lutikas, kirp, täi, kilk jt.

Näitusesse on panustanud palju ajaloolased, nende seas Inna Jürjo ja Anu Mänd. Tekstid kirjutab soravaks lastekirjanik ja loodusmees Juhani Püttsepp.

Näitusega kaasnevad:

Loomad Tallinna kaardil saavad linnaelanikele kättesaadavaks veebirakendusena. Tänu koostööle Tallinna Linnaplaneerimisametiga saavad kaardil etänavanimed, ajaloolised paigad kui ka kohad, kus võib näha kahe- ja kolmemõõtmelisi loomi tänases linnaruumis.

Loomade eluolu linnas avab ka tänavune Arheoloogiasügis. Tallinna Linnamuuseumi igasügiseses arheoloogiateemalises üritustesarjas on kavas arheoloogiateemalised loengud keskaegsest toidulauast, mütoloogilistest loomadest ja zooarheoloogiast, muuseumitunnid ja luust vilepillide valmistamise töötuba.

Näituse publikuprogramm toob kaasa teaduslikuma ja ka populaarteaduslikuma loengusarja.  Olemata ei jää ka kaasavad üritused nagu näiteks putukarestoran. Koostöös Eesti Kunstimuuseumi ja Ajaloomuuseumiga on kavas konverents, mis toimub 2021. aasta kevadel.

Jõuluaja naudiskelutuur seltskondadele “Loomad keskaegsel pidulaual” Olde Hansas ja Kiek in de Kökis. Vaata täpsemalt siit.

Jõuluaja elamustuurid “Linnalooma jõulud” näitusel ja linnaruumis. Vaata täpsemalt siit.

Näitus jääb avatuks kaheks aastaks.