Tallinna Linnamuuseum tutvustab Tallinna asutamise lugu ja ühist ajalugu Taaniga
Tallinna Linnamuuseum tutvustab näituste ja sündmustega Taani ja Eesti ühist ajalooperioodi, ühendavaid sümboleid ja Tallinna asutamisaega 13. sajandil.
2019. aastal möödub 800 aastat Tallinna esmamainimisest kirjalikes allikates seoses Taani kuninga Valdemar II ristiretkega Põhja-Eestisse. Sel puhul tutvustavad Tallinna Linnamuuseum ja Eesti Kunstimuuseum tänavu Taani ja Eesti ühist ajalooperioodi ning Tallinna asutamisaega 13. sajandil.
Tähistame Tallinn 800 teema-aastat näituste, teemapäevade, linnaretkede ja loengutega, lisaks pakuvad Tallinna Linnamuuseumi filiaalid elamuslikku kogemusõpet. Ülevaate kogu teema-aastal toimuvast annab erileht tallinn800.ee. Sealt leiab info eesti, vene, taani ja inglise keeles.
Kadrioru Kunstimuuseumi ja Tallinna Linnamuuseumi ühistöös on valminud ka infovihik Tallinn 800 eesti ja inglise keeles ning flaierid taani, soome ja vene keeles.
Näitused
Linnusest linnaks. Taanilinna sünd 800 aastat tagasi
22.05.2019–05.2022
Linnamuuseumis Vene 17
Kui vana on Tallinna alade asustus? Millal saab linnast linn? Näitus annab taaniaegsele Tallinnale arheoloogiliste andmete põhjal detailideni mineva väljanägemise.
Dannebrog ja Eesti 1219–2019
15.06.2019–05.2020
Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis Komandandi tee 2
Taani ajaloo muuseum Frederiksborgis ja Tallinna Linnamuuseum tähistavad ühisnäitusega 800 aasta möödumist Lindanise lahingust. Näitus annab ülevaate Lindanise lahingu eelloost ja sündmustest, samuti Taani võimuperioodist Eestis.
Näituse avab pidulikult Taani kuninganna Margrethe II.
Dannebrog – taevast langenud lipp. Taani kuldaja kunst
16.06.2019–13.10.2019
Kadrioru Kunstimuuseumis, Weizenbergi 37
Esmakordselt Eestis esitatakse ulatuslik valik taani kuldaja kunsti paremikust. Koostöös Taani Riikliku Kunstimuuseumi, Taani Kultuuri Instituudi ja Taani Suursaatkonnaga Eestis
Sündmused
Loengusari “Kuidas Tallinn alguse sai”
5. septembrist 4. novembrini toimub Neitsitorni lektooriumis neljal neljapäevaõhtul Tallinna juubeliaasta raames loengusari “Kuidas Tallinn alguse sai?”
Tallinna Linnamuuseumi ajalooseminar
20. septembril toimub Kiek in de Köki kindlustustemuuseumisTallinna Linnamuuseumi rahvusvaheline ajalooseminar „LÄÄNEMERE-ÄÄRSED LINNAD 13. SAJANDIL/ TOWNS AROUND THE BALTIC DURING THE 13TH CENTURY“
Tallinna Linnamuuseumi Arheoloogiasügis
Arheoloogiateemaline üritustesari on osa “Tallinn 800” teema-aastast ja sisaldab muinasaja lõpu ning Taani ajastuga seotud loenguid, muuseumitunde, lisaks tänavu ka koreograafilist etteastet.
Linnaretked “Lahingust linnani”
Jalutuskäigud läbi taaniaegse Tallinna toimuvad eesti, vene ja inglise keeles
“Tallinn 800” hariduspakett taaniaegse Tallinna ajaloost
Linnamuuseumi ja Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi koostöös valminud hariduspakett pakub head täiendust ajaloo ja kunstiõpetuse ainekavade läbimisel ning tuge linnakultuuri sünniloo ja kaubanduse tähenduse mõistmisel.
Carlsbergi fondi stipendiumid
Carlsbergi Fondi juhatuse esimees, Frederiksborgi muuseumi asejuht dr Flemming Besenbacher kuulutas kuninganna Margrethe II juuresolekul välja Carlsbergi fondi stipendiaadid. Carlsbergi fondi stipendiumid Eesti ja Taani ühise ajaloo uurimiseks pälvisid dr Mihkel Mäesalu Eestist ja dr Stefan Pajung Taanist, kelle uurimistöö tulemustest võib lähikuudel lugeda ka muuseumi veebilehel.
Vaata kõiki näitusi ja üritusi siit:
Toimunud
Kadrioru sünnipäevafestivali “Lego-päev”
20.07 Kadrioru sünnipäevafestivali “Lego-päev” Kadrioru kunstimuuseumis, Peeter I majas ja Lastemuuseumis Miiamilla. Nii suured kui ka väikesed kunsti- ja klotsisõbrad proovisid kätt ühise Lego-maali loomises, lipumustrite meisterdamises ja said palju põnevat teada Taani ja Eesti ühise ajaloo kohta.
Perepäev “Dannebrog 800 ja Eesti lipp 135”
Tallinna Linnamuuseum kutsus kõik muuseumi ja pakkus lustliku osalemist perepäeval Eesti lipp 135 ja Taani lipp 800 Vabaduse väljakul
Taani kuninganna Margrethe II külastas Kiek in de Köki näituse avamist
Tallinna Linnamuuseum tähistab 15.06. koos Taani ajaloo muuseumiga Frederiksborgis 800 aasta möödumist Tallinna esmamainimisest ühisnäitusega „Dannebrog ja Eesti 1219–2019“. Näituse avamisel osales ka Tema Majesteet Taani kuninganna Margrethe II.
Vanalinna avatud akadeemia Kanuti Gildi saalis
31.05 Kanuti Gildi saalis (Pikk 20) kell 15–18
Tallinna Linnamuuseum ja Tallinna vanalinna päevad korraldavad Vanalinna avatud akadeemia ettekandepäeva. Neli nimekat ajaloolast toovad meieni inspireerivad teemad Tallinna algusaegadest.
Tallinna vanalinna päevad
31.05-02.06 toimuvad 38. Tallinna vanalinna päevad
Tallinn 800 postmark
Tallinna Linnamuuseum ja Omniva esitlesid neljapäeval, 30. mail Neitsitorni kohvikus koostöös valminud Tallinn 800 postmarki.
Muinaslaager Lindanise 1219 Tallinna päeval, 15. mail
Taani kuninga aias kell 17–20
Eesti Metallikunstnike Liidu aastanäitus „Tallinn 800“ Kiek in de Kökis
Loe lähemalt