ARHEOLOOGIASÜGIS:
PÜHAPÄEVASED EKSKURSIOONID muinas-Lasnamäelt Iru linnamäele

Proosa kivikalmelt leitud rahvasterännuaegne (5.-6. sajand) mõõgavööpannal.

Arheoloogiasügise ekskursioonidel saab tutvuda Lasnamäe iidse minevikuga. Matka koos arheoloogiga pühapäeval või telli retk omale sobival ajal!

Lasnamäega seoses meenuvad esimese asjana kõrged hallid üheksakorruselised paneelmajad. Tundub uskumatu, et veel 40 aastat tagasi asusid nendel aladel lihtsad talumajad ja kiviaiad, mille vahele jäid muinasaega meenutavad kultuskivid ja kivikalmed.

Kust tuleb Mustakivi nimi? Millega pronksiaegsed mehed omale soenguid tegid? Milleks kividele lohke tehti? Milliseid trikke kasutati linnusesse tungivate vaenlaste vastu?

Matkal Mustakivist Irusse räägitakse lähemalt teele jäävatel aladel paiknenud varasemast asustusest.

Osta pilet Piletilevist:

Pühapäeval 14.11
kell 13 eesti keeles >
kell 14 vene keeles >

Pühapäeval 21.11
kell 13 eesti keeles >
kell 14 vene keeles >

EESTIKEELNE MATK ALGAB: saame kokku Lasnamäe Centrumi peasissekäigu ees kl.13.

(Venekeelne matk kl. 14, samas kohas Lasname Centrumi ees)

MATK LÕPEB: Iru linnusel.

Orienteeruv kestus 2,5 tundi.

Teekonna pikkus on umbes 7 km.

TAGASITEE IRU LINNUSELT LASNAME CENTRUMI JUURDE

Kuna Iru linnus on siiani hästi kaitstud kohas, siis tuleb Lasnamäe Centrumi juurde tagasi saamiseks peale matka juba tuldud teed pidi veidi tagasi jalutada.
Kõige parem on seda teha mööda kergliiklusteed, liikudes Ussimäe teele ja mööda Ussimäe teed kõndida kuni Kärberi tänava nurgani, kus asub Priisle bussipeatus. Priisle bussipeatusest saab nr 58 ja 68 bussiga Taevakivi peatusesse (Prisma juures), sealt tuleb ületada sild ja ongi taas Lasnamäe Centrum.
Nr 68 bussiga on võimalik sõita kesklinna.
Soovitame aega varuda nii matka jaoks kui ka linnuselt tagasitulekuks.

Täname:                  Eesti Kultuurkapital

Aita koguda Lasnamäe ajalugu

Arheoloogiasügise puhul kutsub Tallinna Linnamuuseum osalema ka Tallinna ajaloo jäädvustamisel ja Lasnamäe mineviku kohta info kogumisel.
Loe lähemalt muuseumi
 KOGUMISKAMPAANIAST!

Loengusari ja üritused

Arheoloogiasügise loengusarja jm ürituste kohta loe lähemalt SIIT

Tänavu on Tallinna Linnamuuseumi juba kuuendat korda toimuva Arheoloogiasügise kavas ekskursioonid Iru linnusele, loengud muinasaegsest sõjapidamisest, viikingite idateest ja skandinaavialikust ornamentikast arheoloogilistel leidudel. Sarja lõpetab nõeltehnika töötuba. Toimunud: 26.09 eriekskursioonil osalejatel on võimalik tutvuda ka Iru linnuselt leitud esemetega.

Arheoloogiakogu Google Arts @ Culture platvormil

NB! Tallinna Linnamuuseumi arheoloogiakoguga on võimalik tutvuda ka virtuaalselt platvormil Google Arts & Culture

Detail Iru linnuse rekonstruktsioonist Jaana Ratas