Muuseumiöö Tallinna Linnamuuseumis 18. mail
Tallinna Linnamuuseumis on Muuseumiööl külastamiseks avatud kolm näitust.
Näitus “Langebrauni portselan Priidu Nõmme erakogus”
Priidu Nõmme kogus on Nikolai Langebrauni portselanitööstuse märke kandvaid nõusid ilmselt rohkem kui Eesti muuseumides kokku. Näitus on üles ehitatud temaatilises võtmes, eraldi on eksponeeritud suured tervikserviisid ja lastele mõeldud mininõud. Lisaks esemetele saab vaataja tutvuda ka nende kollektsioneerimisega seotud põnevate lugudega. Erakogu loole lisaks annab näitus ülevaate ka Nikolai Langebrauni portselanitööstuse ajaloost ja mitmekesisest toodangust.
Näituse seinalt leiab ka suurendatud ornamendi serviisilt „Orient“, mida külastajad saavad ühiselt värvipliiatsitega värvida. Selleks, et ruumi ja pliiatseid jaguks kõigile soovijatele, pakume Muuseumiööl sama tegevust ka 4. korrusel asuva näituse kõrval asuvas haridustoas.
Ajastu märke otsitakse kaheksaga lõppevatest aastatest ja jälgitakse, missugune oli kultuurielu, milliseks on muutunud linnaruum ning suurte ja väikeste inimeste olme.
Mida saab poest osta ja mida kindlasti ei ole mõtet poest otsida? Mille üle naerdakse, mille pärast kurvastatakse? Millistes majades ja korterites süüdatakse õhtul tuled? Kas elanikele annab valgust petrooleum või elekter? Missuguseid raamatuid lambivalgel loetakse?
Avatud on ka näitusega kaasnev tegevustuba 4. korrusel, kus saab ehitada konstruktorist, teha ussist koera, hüpata keksu ja mängida vanade mänguasjadega.
Püsinäitus “Linn, mis kunagi valmis ei saa”
Näitus 2. korrusel tutvustab linna arengule aluse pannud sadamat ja kaubanduselu. Kaupmeeste ja käsitööliste ühenduste – tsunftide ja gildide esemeile on taustaks linnakodanike figuurid vanadelt gravüüridelt. Keskaegse maja makett aitab ette kujutada kunagist elukeskkonda. Ajaloo süngemat poolt tutvustavad Tallinna timuka mõõga koopia ja raevangla piinariistad. Rokokoodekooriga stukklae ja kroonlühtriga kunagine peosaal on nüüd varakambriks, kus eksponeeritakse Mustpeade vennaskonna rikkusi ja Tallinnale kuulunud valitsejate paraadportreid.
3. korrusel asub külastajate lemmikeksponaat,1825. aasta jooniste põhjal valminud vanalinna makettja Tallinna linnavaadete kogu.
Avahoidla on Muuseumiööl suletud.
Võta osa ka Tallinna Linnamuuseumi ühismängust LINNA MUSTRID, mis suunab linnaruumis otsima fotodel ja eksponaatidel olevaid Tallinna mustreid. Vahvaimatele fotodele auhinnad – kokku 8 perepääset kõikide Tallinna Linnamuuseumi filiaalide külastamiseks!
Lisainfo:
Jelena Tšekulajeva
pedagoog
Tallinna Linnamuuseum
Vene tn 17, Tallinn
+372 57871330