Näitused

Püsinäitus räägib linna ajaloost hallidest aegadest kuni XX sajandini. Keskaegsetes keldrites tutvustab Tallinna Linnamuuseumi keraamika-, portselani- ja metallikogu avahoidla.

<b>„TALSINKI ühised mälestused“.</b> Tallinna Linnamuuseumi näitus Tammsaare pargis

„TALSINKI ühised mälestused“. Tallinna Linnamuuseumi näitus Tammsaare pargis

Tallinna Linnamuuseum koos Helsingi Linnamuuseumiga meenutab näitustega kahe linna vahel kulgeva kultuurisilla ajalugu. Tammsaare pargi galeriis on juulist kuni septembri lõpuni avatud humoorikas näitus „TALSINKI ühised mälestused“. See kirju mosaiik meenutab 1960.-1990. aastatel ...

<b>Näitus "Kõlvatu Tallinn" Linnamuuseumis</b>

Näitus “Kõlvatu Tallinn” Linnamuuseumis

Linnamuuseumi näitus “Kõlvatu Tallinn” räägib tallinlaste ihadest ja nendega kaasnenud tabudest läbi aja. Linlaste seksuaalkäitumist ja prostitutsiooni Tallinnas vaadeldakse 15. sajandist II maailmasõjani.  Mis asutus oli Punane Klooster? Mida häbitut juhtus Constans Korbmacheri ...

Uus näitus Linnamuuseumis: <b>"SoomEst vabaduse viise otsimas. 1960–1991"</b>

Uus näitus Linnamuuseumis: “SoomEst vabaduse viise otsimas. 1960–1991”

Tallinna Linnamuuseumis on alates 14. augustist avatud näitus “SoomEST vabaduse viise otsimas. 1960–1991.” Muusikal on mõju ja jõud, mis võib muuta inimesi ja maailma. 1960.–1990. aastatel muutus pop- ja rockmuusika väga oluliseks, noorsookultuuri ...

Linnamuuseumi keskaegses keldris näeb muuseumikogu keraamikat ja metallesemeid

Linnamuuseumi keskaegses keldris näeb muuseumikogu keraamikat ja metallesemeid

Muuseumi avahoidla tutvustab Tallinna Linnamuuseumi kogusid ja keskaegseid keldriruume. Keskajast pärit muuseumihoone keldris on lisaks kollektsioonidele eksponeeritud ka hoone olulisemad arhitektuurielemendid. Näha võib kunagi kaupmehemaja veega varustanud ja vanalinnas sellisena haruldasena säilinud sisekaevu, ...

 

Püsinäitus “Linn, mis kunagi valmis ei saa”

 

1825. a. Tallinna fassaadijooniste järgi valmistasid linna maketi Õismäe gümnaasiumi õpilased õpetaja Arnold Verte juhendamisel 2002. aastal.

Näitus jutustab linna ajalugu hallidest aegadest kuni XX sajandini.
Näitus tutvustab sadamat ja kaubanduselu, kaupmeeste ja käsitööliste eluolu.  Ajaloo süngemat poolt tutvustavad Tallinna timuka mõõk ja raevangla piinariistad.

19. sajandi Tallinnat esitleb külastajate lemmikeksponaat, vanade jooniste põhjal valminud vanalinna makett ja linnavaadete kogu. Tallinna Linnamuuseumi valduses olev suurim Tallinna 19. sajandi linnavaadete kogu aitab ette kujutada, kuidas linn nägi välja enne raudteede ehitamist ja tollega kaasas käinud linnastumislainet.

 

 

Näitus “SoomEst vabaduse viise otsimas. 1960-1991”

 

Koostöös Helsingi Linnamuuseumi ja Soome instituudiga sündinud näitus räägib sellest, et muusikal on mõju ja jõud, mis võib muuta inimesi ja maailma.

Otsides ja oodates Soome TVst ja raadiost kuulsate Ameerika ja Briti superstaaride muusikat ja esinemisi, kohtusime ka Soome popmuusika ja popkultuuriga. Soome artistid, muusikud ja koomikud said teleri ees istuvate tallinlaste kodudes tuttavaks kui pereliikmed.

Näitus on tollastelt noortelt tänastele noortele teadmiseks ja meenutuseks vanematele.

 

Näitus “Kõlvatu Tallinn”

 

Näitus räägib tallinlaste ihadest ja tabudest läbi aja. Linlaste seksuaalkäitumist ja prostitutsiooni Tallinnas vaadeldakse 15. sajandist II maailmasõjani. 

Mis asutus oli Punane Klooster? Mida häbitut juhtus Constans Korbmacheri kõrtsis? Mida tehti Mustas Kassis? Mida pandi kirja hooranimekirjadesse? Kuidas karistada au kaotanud naist? Aga meest?

Näitus „Kõlvatu Tallinn“ jutustab eelkõige seksuaalsete ihade rahuldamise äärealadest – mitte niivõrd paarisuhetest, vaid prostitutsioonist, erootikast ja pornograafiast linna ajaloos.

 

Avahoidla näitus:
Keraamika, vask-, messing-, pronks- ja tinaesemete kogud

 

Keraamikakogusse kuuluvad ligi 2000 portselan- ja fajansseset Eestist, Euroopast ning Hiinast ja Jaapanist, need on eksponeeritud koos koobaltmaalingutega ahjukahlite ja Madalmaadest pärit keraamiliste seinaplaatidega. Uut tüüpi ekspositsioon pälvis 2015. aastal Eesti muuseumiauhinna.
Näha on ka Eesti Vabariigi aegsete ettevõtete toodang, Kunstifondi keraamika ateljee (hilisema ARSi) ja Ehituskeraamika Tehase ehis- ja tarbekeraamika 1950.–1990. aastatest.

Vase-, messingi- ja pronksikollektsioonides leidub 16.-20. sajandi küünlajalgu ja -lühtreid, tsunftide korjanduskarpe, mahumõõte ja samovare, samuti koondise Uku vasknõusid ja -suveniire 1980. aastaist. Eraldi kollektsiooni moodustavad helistamiskellad, millest vanim on Mustpeade vennaskonna koosolekukell 1472. aastast.

Linnamuuseumi tinakogu on Eesti esinduslikem. Esinduslikkuse loovad eelkõige Tallinna tinameistrid, kelle loomingust on saab ülevaate, alustades 16. ja lõpetades 19. sajandiga. Ligi poole kogust moodustavad Tallinna rae ja Mustpeade vennaskonna lauanõud 18. sajandist.
Lisaks kollektsioonidele on keldris eksponeeritud ka olulisemad arhitektuurielemendid: kunagi kaupmehemaja veega varustanud ja vanalinnas haruldasena säilinud sisekaev, soolalaoks olnud keldris ruumiõhku kuivatanud kamin ja toekad sambad. Loe lisaks

 

 

 

Tallinna Linnamuuseumi 3d vaade