Näitused

Püsinäitus räägib linna ajaloost hallidest aegadest kuni XX sajandini. Keskaegsetes keldrites tutvustab Tallinna Linnamuuseumi keraamika-, portselani- ja metallikogu avahoidla.

Näitus Linnamuuseumis: <b>"Tallinna Toomkool</b> -  Eestimaa hariduse nurgakivi" 12.11. Ene Hiio kuraatorituur

Näitus Linnamuuseumis: “Tallinna Toomkool – Eestimaa hariduse nurgakivi” 12.11. Ene Hiio kuraatorituur

Tallinna Toomkooli ja Tallinna Linnamuuseumi ühisnäitus „Tallinna Toomkool – Eestimaa hariduse nurgakivi“ tähistab 700 aasta möödumist Toomkooli esmamainimisest. Näitus avaneb 7. oktoobril.  2019. aastal oleme jõudnud olulise tähiseni eesti hariduselus – ...

<b>Näitus Linnamuuseumis:</b><br>"Linnusest linnaks. Taanilinna sünd 800 aastat tagasi"

Näitus Linnamuuseumis:
“Linnusest linnaks. Taanilinna sünd 800 aastat tagasi”

Linnamuuseumi näitus Tallinna kui linna kujunemisest uurib, kui vana on Tallinna ala asustus. Millal saab linnast linn? Mis toimus Taani kuningas Valdemar II ristiretkega ja milline oli Taani võimu algusaeg? Näitus jagab linna ...

Tallinna Linnamuuseumi välinäitus Tallinna tornidest vaaterattal Skywheel

Tallinna Linnamuuseumi välinäitus Tallinna tornidest vaaterattal Skywheel

Tallinna uue turismimagneti, vaateratta Skywheel of Tallinn platvormil on avatud Tallinna Linnamuuseumi välinäitus Tallinna tornidest. Platvormi klaasseintel on illustreeritud tornid, mida vaaterattalt võib silmata: Pikk Hermann, Kiek in de Kök, Toomkirik, Niguliste kirik, ...

Linnamuuseumi näitus Langebrauni portselanist Priidu Nõmme erakogus

Linnamuuseumi näitus Langebrauni portselanist Priidu Nõmme erakogus

Näitusel on esmakordselt avalikult eksponeeritud teadaolevalt maailma suurim „Langebrauni“ erakollektsioon. Priidu Nõmme kogus on Nikolai Langebrauni portselanitööstuse märke kandvaid nõusid ilmselt rohkem kui Eesti muuseumides kokku. Näitus on üles ehitatud temaatilises võtmes, eraldi ...

PÜSINÄITUS

Püsinäitus “Linn, mis kunagi valmis ei saa” jutustab linna ajalugu hallidest aegadest kuni XX sajandini.
Näitust ilmestavad tallinlaste elu kajastavad ajaloolised esemed, kunstiteosed, maketid ja helitaustad.

II KORRUS

Näitus tutvustab linna arengule aluse pannud sadamat ja kaubanduselu. Kaupmeeste ja käsitööliste ühenduste – tsunftide ja gildide esemeile on taustaks linnakodanike figuurid vanadelt gravüüridelt. Keskaegse maja makett aitab ette kujutada kunagist elukeskkonda. Ajaloo süngemat poolt tutvustavad Tallinna timuka mõõga koopia ja raevangla piinariistad. Rokokoodekooriga stukklae ja kroonlühtriga kunagine peosaal on nüüd varakambriks, kus eksponeeritakse mustpeade vennaskonna rikkusi ja Tallinnale kuulunud valitsejate paraadportreid.

III KORRUS

1825. a. Tallinna fassaadijooniste järgi valmistasid linna maketi Õismäe gümnaasiumi õpilased õpetaja Arnold Verte juhendamisel 2002. aastal.

19. sajandi Tallinnat esitleb külastajate lemmikeksponaat, 1825. aasta jooniste põhjal valminud vanalinna makett ja Tallinna linnavaadete kogu.
Ajavahemikus 1825–1914 kujunes seni valdavalt keskaegse ilmega Tallinnast tänapäevane moodne linn, mida tutvustavad samast ajast pärinevad linna- ja lähiümbruse kaardid. Tallinna Linnamuuseumi valduses olev suurim Tallinna 19. sajandi linnavaadete kogu aitab ette kujutada, kuidas linn nägi välja enne raudteede ehitamist ja tollega kaasas käinud linnastumislainet.

IV KORRUS

Näitus Kogu ja lugu. Langebrauni portselan Priidu Nõmme erakogus” 
Näitus:  „LINNUSEST LINNAKS. Taanilinna sünd 800 aastat tagasi“

KELDER

KERAAMIKA, VASK-, MESSING-, PRONKS- JA TINAESEMETE AVAHOIDLA
Muuseumi juubeliaastaks uuendatud avahoidla tutvustab Tallinna Linnamuuseumi kogusid ja muuseumi keskaegseid keldriruume seninägemata ulatuses.
Keraamikakogusse kuuluvad ligi 2000 portselan- ja fajansseset Eestist, Euroopast ning Hiinast ja Jaapanist, need on eksponeeritud koos koobaltmaalingutega ahjukahlite ja Madalmaadest pärit keraamiliste seinaplaatidega. Uut tüüpi ekspositsioon pälvis 2015. aastal Eesti muuseumiauhinna.
18Näha on ka Eesti Vabariigi aegsete ettevõtete toodang, Kunstifondi keraamika ateljee (hilisema ARSi) ja Ehituskeraamika Tehase ehis- ja tarbekeraamika 1950.–1990. aastatest.
Vase-, messingi- ja pronksikollektsioonides leidub 16.-20. sajandi küünlajalgu ja -lühtreid, tsunftide korjanduskarpe, mahumõõte ja samovare, samuti koondise Uku vasknõusid ja -suveniire 1980. aastaist. Eraldi kollektsiooni moodustavad helistamiskellad, millest vanim on Mustpeade vennaskonna koosolekukell 1472. aastast.
Linnamuuseumi tinakogu on Eesti esinduslikem. Esinduslikkuse loovad eelkõige Tallinna tinameistrid, kelle loomingust on saab ülevaate, alustades 16. ja lõpetades 19. sajandiga. Ligi poole kogust moodustavad Tallinna rae ja Mustpeade vennaskonna lauanõud 18. sajandist.
Lisaks kollektsioonidele on keldris eksponeeritud ka olulisemad arhitektuurielemendid: kunagi kaupmehemaja veega varustanud ja vanalinnas haruldasena säilinud sisekaev, soolalaoks olnud keldris ruumiõhku kuivatanud kamin ja toekad sambad. Loe lisaks

NB! Alates 28. augustist ja kogu septembrikuu jooksul ei pruugi külastajad uue  näituse ehitustööde tõttu avahoidlasse pääseda!