Loengusari pühendatud vene üliõpilasorganisatsioonidele Eestis 19. ja 20. sajandil. Toimub 19.–21. jaanuar

Tallinna vene muuseumi loengusari (Pikk 29 a) toimub 19.–21. jaanuaril ja on pühendatud vene üliõpilasorganisatsioonidele Eestis 19. ja 20. sajandil.

Külalisesinejaks on Tartu Ülikooli vilistlane (PhD), keeleteaduse ja kultuuridevahelise kommunikatsiooni kateedri assistent S. A. Jessenini nimelises riiklikus ülikoolis ja Estophilus stipendiumi saaja Irina Rudik.

Loengutel saame teada, milline oli tõeline Tartu buršielu, miks Saksa parunid 19. sajandi lõpus üle pinkide hüppasid ja vene tudengid Marxi lugesid. Kuidas tülitsesid, leppisid ja tähistasid pidupäevi vene üliõpilasorganisatsioonid vabas Eestis? Mis sai organisatsioonidest ja nende liikmetest 1930. aastate lõpus?

Loengud on vene keeles.

1. loeng: 19. jaanuar kell 18.00
„Seltsid, kogukonnad, korporatsioonid: vene tudengite organisatsioonid Eestis”
Kuidas tekkisid Tartu korporatsioonid? Kes olid nende liikmed – kas pätid, Saksa spioonid või tulevased ustavad keisri teenrid? Miks toimusid tülid saksa ja vene tudengite vahel? Mis juhtus vene luuletaja Nikolai Jazõkovi algatatud korporatsiooniga Ruthenia ja miks Vene üliõpilasliit toetas vasakpoolseid vaateid?

2. loeng: 20. jaanuar kell 13.00
„Korporatsioonide Tallinn”
Vene üliõpilasorganisatsioonide pidu- ja argipäev 1920. aastatel: kuidas korporantidel käis külas I. Severjanin, kuid Vene üliõpilasliitu külastasid N. Plevitskaja ja I. Bunin. Kuidas tülitsesid ja leppisid ning kellega sõbrustasid vene üliõpilasorganisatsioonid? Kas vastab tõele, et korporatsioonides ainult joodi õlut, peeti mõõgavõitlusi ja lauldi? Kus võime tänapäeval leida Eestis tegutsenud vene korporatsioonide jälgi?

3. loeng: 21. jaanuar kell 13.00
„Korporatsioonid „vaikival ajastul” ja pärast 1940. aasta riigipööret”
Kahe tule vahel: vene korporatsioonid „vaikival ajastul”. Mis sai üliõpilasorganisatsioonidest pärast 1934. aasta riigipööret? Kas ja kuidas valitsus neil silma peal hoidis? Saame ülevaate vene korporatsioonide igapäevaelust ja „eestistamisest” ning nende olelemisest ja sulgemisest pärast 1940. aasta riigipööret.

Registreerimine http://www.linnamuuseum.ee/vemu/registreerimine-vm/

Loengupilet 4 €, osavõtt kolmest loengust sooduspiletiga 9 €.

Kohtumiseni muuseumis!