HOIA. MÄLETA. JAGA.
Vaata, mis toimub Tallinna mälu aastal
Vaata, mis toimub Tallinna Linnamuuseumi sünnipäeva-aastal muuseumis ja linnaruumis. Muuseum tähistab sünnipäeva Tallinna mälu aastaga, mille moto on “Hoia. Mäleta. Jaga.”
Sünnipäeva-aasta kava algas 2022. aastal ning jätkub ka 2023. aastal.
Iga kuu esimesel pühapäeval pääseb Tallinna Linnamuuseumi kõiki filiaale külastama tasuta. Vaata lähemalt
Muuseumi 85. sünnipäeva puhul pääsevad aasta jooksul muuseumi tasuta külastama ka kõik 85aastased ja vanemad.
Juubeliaasta kava jaguneb seitsme filiaali vahel, vanimast noorimani – need on Peeter I maja, Kiek in de Köki kindlustustemuuseum, Fotomuuseum, Lastemuuseum Miiamilla, Tallinna vene muuseum, Kalamaja muuseum, ning noorima nimega vanim üksus – Tallinna linnaelumuuseum. See on Tallinna Linnamuuseumi katusorganisatsiooni kasvades äsja iseseisvunud teemamuuseum. Tallinna linnaelumuuseum eksponeerib endiselt olulist osa Tallinna Linnamuuseumi kogusid ja keskendub linnakodanike elu kajastamisele.
TALLINNA MÄLU AASTA:
AJALOOKONVERENTS 15. detsembril
Aasta lõppu on kavandatud muuseumi sünnipäevakonverents, millel räägitakse kokkuvõtvalt nii linna kui muuseumi enda ajaloost. Jutuks tuleb muuseumi filiaalide, sh Tallinna Linnamuuseumi fotopärandit haldava ja eksponeeriva Fotomuuseumi sünd, Tallinna eeslinna-muuseumi loomine, Tallinna Linnamuuseumi eestvedamisel toimunud arheoloogilised kaevamised ja palju muud.
Sõna saavad muuseumi endised ja praegused juhid ning uurijad, osalemine kutsetega. Konverentsi ettekandeid saab osalt järgi vaadata muuseumi Fb-lehelt.
Pildil Tallinna Linnamuuseumi kunstikogusse kuuluv Mustpeade epitaaf, üks vanimaid Tallinna kujutisi. TLM 4938, arvat Lambert Glandorp, 1561.
VARJATUD AARDED
Muuseum tutvustab tallinlastele lähemalt oma hinnalisi kogusid.
Ekskursioonide sari „Varjatud aarded“ lubab kiigata tavapäraselt suletud paikadesse – hoidlatesse ja töökodadesse. Kohtumistel koguhoidjatega tuuakse välja varjul olevad esemed, mille kohta legende ja lugusid teavad rääkida just kogude eest vastutajad.
Vaata lähemalt
ARTIKLID
Ilmus Tallinna Linnamuuseumi artiklikogumik. Toimetiste teine number kannab pealkirja „Linnaloom“, ajendatult Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis 2021. aastal avatud näitusest „Linnaloom. Lehm, lutikas ja lohe Tallinna ajaloos“.
Loe lähemalt
Alates veebruarist ilmub ajakirjas Imeline ajalugu Tallinna Linnamuuseumi ja linna ajaloopärandit tutvustav artiklisari, mille autoriteks on muuseumi teadurid, kuraatorid ja spetsialistid.
KONTSERDID
Kontserdisari „Muuseumimuusika“ toob nähtavale muuseumid kui eripalgelised kontserdikohad. Aasta jooksul saab kuulata mitmesugust ajaloolisse keskkonda sobivat muusikat.
MUUSEUMITUNNID
Tallinna Linnamuuseumi filiaalides pakutakse muuseumitunde, kogusid tutvustavaid loenguid ja ajarännakuid igale eale. Muuseum algatab Tallinna linna ajalugu tutvustava kursuse algklassidele, nii et iga Tallinna õpilane tunneks juba päris algusest oma linna rikast ajaloopärandit.
NÄITUSED LINNAS
Muuseum toob sünnipäeva-aastal muuseumid ka linnaruumi.
Kalamaja muuseumi välinäitused leiad siit, Tammsaare pargis sai 26. juulist 4. septembrini vaadata fotonäitust “Hoia. Mäleta. Jaga.” muuseumi tähtmuseaalidest.
ARHEOLOOGIASÜGIS
Tallinna Linnamuuseumi iga-aastane üritustesari Arheoloogiasügis toob tänavu kaasa apteeker Melchiori eriprogrammi. Loe lähemalt
Lisaks sündis koos „Apteeker Melchiori“ filmimeeskonnaga Tallinna Linnamuuseumis filmikunsti ja teadust siduv publikuprogramm „Apteeker Melchiori radadel“, mis ühendab näitusi, loenguid ja ekskursioone.
Loe lähemalt
TEGEVUSED MUUSEUMIS
Muuseumil on kavas avada ruume mitmekesistele tegevustele ja partneritele muuseumis toimuva rikastamiseks. Selleks ootame huvitavaid ettepanekuid haridus- ja kultuurivaldkonnas, aga ka näiteks tervise- või meelelahutuse alal tegutsejatelt.
Sünnipäeva-aasta kava algas 2022. aastal ning jätkub ka 2023. aastal.
Kuni 23. jaanuarini saab Fotomuuseumis vaadata veel aastanäitust Eesti 1930. aastate tippfotograaf Carl Sarapi fotopärandist. Ühe läinud sajandi suurema haardega piltniku, Eesti kultuurimälu olulise kandja töö jäädvustas noore Eesti vabariigi ajavaimu ja elu edenemist.
Jätkub ka koostöös „Apteeker Melchiori“ filmimeeskonnaga sündinud publikuprogramm, mis seob filmikunsti ja teadust ning nomineeriti Eesti muuseumide aastaauhinnale Muuseumihariduse edendaja kategoorias.
Mäluaasta raames avatakse 2023. aasta esimesel poolaastal Tallinna vene muuseumis näitus „Minu Tallinn“ arhitekt Aleksandr Vladovski loomingust ja loodusfoto aasta näitus Fotomuuseumis.