HOIA. MÄLETA. JAGA.
Vaata, mis toimub Tallinna mälu aastal

Vaata, mis toimub Tallinna Linnamuuseumi sünnipäeva-aastal muuseumis ja linnaruumis. Muuseum tähistab sünnipäeva Tallinna mälu aastaga, mille moto on “Hoia. Mäleta. Jaga.”

Sünnipäeva-aasta kava algas 2022. aastal ning jätkub ka 2023. aastal. 

Iga kuu esimesel pühapäeval pääseb Tallinna Linnamuuseumi kõiki filiaale külastama tasuta. Vaata lähemalt
Muuseumi 85. sünnipäeva puhul pääsevad aasta jooksul muuseumi tasuta külastama ka kõik 85aastased ja vanemad.

Juubeliaasta kava jaguneb seitsme filiaali vahel, vanimast noorimani – need on Peeter I maja, Kiek in de Köki kindlustustemuuseum, Fotomuuseum, Lastemuuseum Miiamilla, Tallinna vene muuseum, Kalamaja muuseum, ning noorima nimega vanim üksus – Tallinna linnaelumuuseum. See on Tallinna Linnamuuseumi katusorganisatsiooni kasvades äsja iseseisvunud  teemamuuseum. Tallinna linnaelumuuseum eksponeerib endiselt olulist osa Tallinna Linnamuuseumi kogusid ja keskendub linnakodanike elu kajastamisele.

MUUSEUMI AJAJOONE LEIAD SIIT

TALLINNA MÄLU AASTA:

Mustpeade epitaaf, TLM 4938, arvat Lambert Glandorp, 1561.AJALOOKONVERENTS 15. detsembril

Aasta lõppu on kavandatud muuseumi sünnipäevakonverents, millel räägitakse kokkuvõtvalt nii linna kui muuseumi enda ajaloost. Jutuks tuleb muuseumi filiaalide, sh Tallinna Linnamuuseumi fotopärandit haldava ja eksponeeriva Fotomuuseumi sünd, Tallinna eeslinna-muuseumi loomine, Tallinna Linnamuuseumi eestvedamisel toimunud arheoloogilised kaevamised ja palju muud.

Sõna saavad muuseumi endised ja praegused juhid ning uurijad, osalemine kutsetega. Konverentsi ettekandeid saab osalt järgi vaadata muuseumi Fb-lehelt.
Pildil Tallinna Linnamuuseumi kunstikogusse kuuluv Mustpeade epitaaf, üks vanimaid Tallinna kujutisi. TLM 4938, arvat Lambert Glandorp, 1561.

TLM 85 Konverentsi kava.

 

VARJATUD AARDED

Muuseum tutvustab tallinlastele lähemalt oma hinnalisi kogusid.
Ekskursioonide sari „Varjatud aarded“ lubab kiigata tavapäraselt suletud paikadesse – hoidlatesse ja töökodadesse. Kohtumistel koguhoidjatega tuuakse välja varjul olevad esemed, mille kohta legende ja lugusid teavad rääkida just kogude eest vastutajad.
Vaata lähemalt

 


ARTIKLID

Ilmus Tallinna Linnamuuseumi artiklikogumik. Toimetiste teine number kannab pealkirja „Linnaloom“, ajendatult Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis 2021. aastal avatud näitusest „Linnaloom. Lehm, lutikas ja lohe Tallinna ajaloos“.
Loe lähemalt

Alates veebruarist ilmub ajakirjas Imeline ajalugu Tallinna Linnamuuseumi ja linna ajaloopärandit tutvustav artiklisari, mille autoriteks on muuseumi teadurid, kuraatorid ja spetsialistid.


Pildilisa Johann Bernhard Basedow (1724-1790) entsüklopeediale "Elementarwerk", mis sisaldab 88 illustratsioonilehte. (TLM _ 5750 G 626); Tallinna Linnamuuseum; tlm_5750g_tab60_pisipilt.jpgKONTSERDID

Kontserdisari „Muuseumimuusika“ toob nähtavale muuseumid kui eripalgelised kontserdikohad. Aasta jooksul saab kuulata mitmesugust ajaloolisse keskkonda sobivat muusikat.

Vaata lähemalt

 


MUUSEUMITUNNID

Tallinna Linnamuuseumi filiaalides pakutakse muuseumitunde, kogusid tutvustavaid loenguid ja ajarännakuid igale eale. Muuseum algatab Tallinna linna ajalugu tutvustava kursuse algklassidele, nii et iga Tallinna õpilane tunneks juba päris algusest oma linna rikast ajaloopärandit.

Vaata lähemalt

 


NÄITUSED LINNAS

Muuseum toob sünnipäeva-aastal muuseumid ka linnaruumi.
Kalamaja muuseumi välinäitused leiad siit, Tammsaare pargis sai 26. juulist 4. septembrini vaadata fotonäitust “Hoia. Mäleta. Jaga.” muuseumi tähtmuseaalidest.

Kõik TLM näitused leiad siit

 


ARHEOLOOGIASÜGIS

Tallinna Linnamuuseumi iga-aastane üritustesari Arheoloogiasügis toob tänavu kaasa apteeker Melchiori eriprogrammi. Loe lähemalt

Lisaks sündis koos „Apteeker Melchiori“ filmimeeskonnaga Tallinna Linnamuuseumis filmikunsti ja teadust siduv publikuprogramm „Apteeker Melchiori radadel“, mis ühendab näitusi, loenguid ja ekskursioone.
Loe lähemalt

TEGEVUSED MUUSEUMIS

Muuseumil on kavas avada ruume mitmekesistele tegevustele ja partneritele muuseumis toimuva rikastamiseks. Selleks ootame huvitavaid ettepanekuid haridus- ja kultuurivaldkonnas, aga ka näiteks tervise- või meelelahutuse alal tegutsejatelt.

Vaata ja võta ühendust

Sünnipäeva-aasta kava algas 2022. aastal ning jätkub ka 2023. aastal. 

Kuni 23. jaanuarini saab Fotomuuseumis vaadata veel aastanäitust Eesti 1930. aastate tippfotograaf Carl Sarapi fotopärandist. Ühe läinud sajandi suurema haardega piltniku, Eesti kultuurimälu olulise kandja töö jäädvustas noore Eesti vabariigi ajavaimu ja elu edenemist.

Jätkub ka koostöös „Apteeker Melchiori“ filmimeeskonnaga sündinud publikuprogramm, mis seob filmikunsti ja teadust ning nomineeriti Eesti muuseumide aastaauhinnale Muuseumihariduse edendaja kategoorias.

Mäluaasta raames avatakse 2023. aasta esimesel poolaastal Tallinna vene muuseumis näitus „Minu Tallinn“ arhitekt Aleksandr Vladovski loomingust ja loodusfoto aasta näitus Fotomuuseumis.