“Eesti rahwa näolaad”:
Heinrich Tiidermanni etnograafiliste portreede klaasnegatiivid Vikipeedias
Fotomuuseum avas Vikipeedias virtuaalnäituse Eesti fotoajaloo suurkuju Heinrich Tiidermanni (1863-1904) aegumatust etnofotopärandist.
Näitus valmis Fotomuuseumi portreefoto teema-aasta raames ning sobib tähistama ka Digikultuuri aastat. Vikipeedia-näitusel on väljas Fotomuuseumi Heinrich Tiidermanni klaasnegatiivide kollektsiooni etnograafilised portreed ja kohavaated. Kõiki pildistusi saab vaadata suurelt ja lähedalt, soovi korral ka alla laadida ja mistahes viisil uuesti kasutada. Vikipeediale omaselt on väljapanek täis rohket lisalugemist ja -vaatamist: ettevõtlik Heinrich Tiidermann jõudis 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi alguses lühikese aja jooksul teha hämmastavalt palju nii eesti fotograafiakultuuri kui üldisemalt eestlaste visuaalse enesekuvandi heaks. Tiidermanni elust ja loomingust on valminud 2009. aastal ka album-kogumik ja ilmunud mitmeid põnevaid artikleid, tema pärand on tallel Eesti muuseumides.
Virtuaalnäitusega propageerib Fotomuuseum Eesti fotopärandi igakülgset taaskasutust ja kutsub üles Eesti mäluasutusi vabastama aegunud varaliste autoriõigustega* digiteeritud fotopärandit täies mahus avalikuks kasutamiseks Eesti Muuseumide Veebivärava muis.ee ja Rahvusarhiivi Fotode Infosüsteemi FotIS vahendusel. Mida suurem pildifail, seda rohkem vaadata!
* Varalised autoriõigused aeguvad 70 aasta möödumisel autori surmast.
Fotomuuseum tänab koostöö eest Helena Eglitit!
Virtuaalnäituse püsiviide: https://et.wikipedia.org/wiki/Vikipeedia:GLAM/Heinrich_Tiidermann
Lisainfo:
Merilis Roosalu –