Katrina Tang: “Kaduv võlu. Eesti maakoolide elu” peagi Fotomuuseumi projektiruumis
Fotograaf Katrina Tang toob 3. märtsil 2022 Fotomuuseumi projektiruumi oma dokumentaalse projekti “Kaduv võlu. Eesti maakoolide elu”, millega ta töötab juba aastast 2004 kuni tänaseni.
Jäädvustades Eesti maakoolide elu, tegeleb Tang unustatud väärtuste esiletoomisega. See on kõige puhtakujulisem visuaalse ajaloo kirjutamine. Aeglase fotograafilise meetodi kasutamine ja keskformaat analoogkaameraga pildistamine on tulnud teema käsitlemisel kasuks – lisanud kujutistele poeetilist sügavust, toonud minevikku kadunud hetke vaatajale lähemale, äratanud mälestusi.
Tang: “Mäletan, et 2004. aastal lugesin uudiseid koolireformist ja sellest, et just väikestes maapiirkondades planeeritakse neid asutusi sulgeda. Varsti pärast seda avastasin end Pärnumaal Suigu maakooli uksele koputamas, et küsida, kas tohin nende väikest kogukonda pildistada? Järgmised 8 aastat olin osa nende perest. Külastasin ka lähedalasuvaid koole: Taali, Selja ja Kabli, mis asusid samuti Pärnumaal. Täna on kõik need neli kooli suletud.”
Tänapäeva kontekstis näeb fotograaf positiivse noodina protsesse omaalgatuslike kogukonnakoolide tekkimises. “Näiteks Mari Ojasaare ja Jesper Parve algatusel avatud Hiiumaa Vabakool ja neid näiteid on veel. Seega projektile ei ole kavatsust veel kriipsu alla tõmmata. Haridus ja lapsed huvitavad mind väga ning sellised väikesed kogukonnakoolid pakuvad tuge nii kasvavale uudsimu täis lapsele, kui ka vanematele.” Tang tähtsustab pisikeste maakoolide õppe personaalset lähenemist, mis pole võrreldav suurte “kombinaat”-koolide strateegiatega.
Viimatise maakoolide projektiga seonduva etapina pildistas Tang Arhitektuurimuuseumi jaoks mõisakoole, jätkates algse stiiliga. Ka selles valikus olid mõned koolid väga tagasihoidliku moega, sarnased aastaid tagasi dokumenteeritud Taali maakoolile.
Maakoolide projekt on olnud alus Katrina Tangi suurtele koostööprojektidele maailmas: “Nii New Yorgis agendi leidmisel, kui ka Milanos Guccile pildistades olid just need pildid ja need siirad lapsed võlumas kliente. Alati, kui mulle näidati pildistamiste ideekavandit, siis olid maakooli lapsed mulle vastu vaatamas.”
Tang jäädvustab ehedalt läbi kaamerasilma laste mängulisi ja loovaid natuure. “Lapsed on spontaansed ja oma olemuselt tõeliselt haavatavad. Mulle meeldib lapsi pildistades läbi kaamera nendega mängida. Jah, mängida. Kuna laste jaoks on kõige tähtsam töö mängimine, siis sama kehtib tegelikult ka täiskasvanute kohta. Iga projekt kinnitab mulle, et “vead” ja plaani järgi mitte minemine on punkt, kus juhtub maagia ja algab tõsine fotograafiline mäng. Enamasti hakkavad pildid tööle just tänu ootamatustele – äkiline liikumine, valguse sähvatus… Vaikselt jälgides ja olukordi dokumenteerides tunnen, kuidas pildi detailid ja elemendid langevad paika. Iga laps avab oma tõelise iseloomu ootamatul viisil. Ja ma olen valmis seda püüdma.”
Katrina Tang on Eestis fotograaf, kes omandas fotograafia bakalaureusekraadi Inglismaal Bournemouthis asuvas kunstiinstituudis (Hons). Seejärel tegi kaastööd erinevate lastebrändide ja ajakirjade jaoks Londonis. Praegu töötab Tang rahvusvaheliselt New Yorgi, Londoni, Pariisi ja Eesti vahel. Tang on töötanud paljude tuntud kaubamärkide ja väljaannetega, sealhulgas Gucci, Clarks, Mini Boden, Oeuf NYC, Fcuk, Very French Gangsters, Medela, The Times, ajaleht Milk Magazine jt.
Näitus “Kaduv võlu. Eesti maakoolide elu” jääb Fotomuuseumis avatuks aprilli keskpaigani.
Lisainformatsioon: Annika Haas, Fotomuuseumi kuraator tel 56610694