17. juunil räägib Kristian Saks Fotomuuseumis erilisest solargraafiast ja näitab pilte
17. juunil, algusega 18.00, toimub Fotomuuseumis fotokunstnik Kristian Saksa juhendamisel solargraafia loeng ja töötuba. Autor räägib oma loomingust ning demonstreerib spetsiaalse kaamera valmistamist.
Solargraafia on kuude pikkune fotograafiline protsess, kus kaamerat asendab plekist purk, objektiivi nõelaauk ja sensorit valgustundlik fotopaber.
Foto peamiseks komponendiks on päikese teekond üle taevalaotuse — iga triip kujutab endast ühte päeva ja triibu puudumine pilves ilma. Kuude pikkuseks veniva säriaja ja iga pildi jaoks spetsiaalselt meisterdatud kaamera koosluses valmivad ainulaadsed teosed, kus aeg saab täiesti uue mõõtme. Pildistamise lõpptulemust mõjutavad suuresti ka ilmastikutingimused, mis jätavad igale säritusele ettearvamatu jälje. Kõik need tegurid üheskoos muudavad iga võtte maailma unenäoliseks peegelduseks ajaruumis, mille ühendab tervikuks päikese teekond üle taevalaotuse.
Fotograafia ajajoonel on tegemist suhteliselt uue leiutisega ja esimesed kujutised pärinevad aastatest 1999–2001. Kuigi kaamera ehituse järgi on võimalik solargraafiat samastada pinhole-fotograafiaga, siis siinkohal sarnasused lõppevadki. Mõnes mõttes on solargraafia isegi lihtsam. Kui pinhole-fotograafia puhul on vajalik ilmutuskeemia, pimiku või fotolabori olemasolu, siis solargraafia puhul on vaja pikka kannatust ja skannerit. Tavaliseks valgustundlikuks materjaliks solargraafiakaameras on kõige lihtsam mustvalge fotopaber. Müügil on erinevaid fotopabereid ja igaüks annab omamoodi tulemuse. Kuna erinevatele paberi punktidele langeb erinev kogus valgust, siis on ka tumenemine erinev ja paberile tekib ajapikku negatiivkujutis. Kujutis on särituse lõpuks juba paberil olemas ja keemiliselt seda töödelda pole vaja.
Kristian Saks (s 1976) on Eesti fotograaf ja tõlkija. Tema fotograafiaalane tegevus on peamiselt keskendunud analoogfotograafiale sh selle haruldasele alaliigile solargraafiale. Tänaseks on autor päiksevaateid purki püüdnud üle kuue aasta, milleks on kulunud ligi 100 isevalmistatud kaamerat.
Loeng ja töötuba on korraldatud Fotomuuseumi dokumentalistika teema-aasta raames.
Sissepääs muuseumipiletiga.
Töötuppa registreerumine: https://forms.gle/xCQvwWrs7bd9Q5Rj8
Vaata ka: solargraafia.ee