ANNA-STINA TREUMUNDI näitus
Fotomuuseumi sisehoovis on oktoobri lõpuni avatud Anna-Stina Treumundi (1982–2017) näitus “Etüüdid vannipardiga, 2008”.
End lesbikunstnikuna määratlenud Anna-Stina Treumund oli Eestis üks esimesi, kes asus oma loomingus põhjalikult käsitlema homoseksuaalsete naiste temaatikat, uurides eelkõige nende rolli ja tähendust ühiskonnas, kus prevaleerib stereotüüpne arvamus lesbist kui mitteatraktiivsest, kibestunud ja maskuliinsest naisest.
Ühtlasi võttis ta vaatluse alla naise keha laiemalt, keskendudes selle loomulikule funktsioneerimisele ehk füsioloogilisele toimimisele ja seksuaalsusele. Uurides norme ja piire, mida meestekeskne ühiskond naise kehale kehtestab, visualiseeris ta oma kunstis nende murdmist. Seega on Treumund Eesti fotoloos üks tähtsamaid diskussioonis osalenud ja kaasa rääkinud kunstnikke, kes ajendatuna soovist tõsta naiste eneseteadvust reageeris naisi objektistavale käitumisele.
Fotomuuseumi sisehoovis on eksponeeritud Treumundi tööd, kus kunstnik on end jäädvustanud aktina. Vannistseenid lapsepõlvest tuttava lelu, vannipardiga ja hinge kinnihoidmise hetk enne vee alla vajumist moodustavad üheskoos lapsepõlvetraumade kajastusega mõjuva terviku, koondudes lähivõttelisse haavatud olekust kantud autoportreesse.
35 mm värvifilmile jäädvustatud kaadrid, mis jõudsid Fotomuuseumisse hoiule 2018. aasta lõpus, on vaid väike osa Treumundile tagastamata jäänud kaadritest. „2016. aasta alguses, kui Eesti Kunstiakadeemia vabade kunstide teaduskond kolis Kiriku plats 1 hoonest Lembitu 10 ajutisele pinnale, õnnestus fotograafia osakonnast hulgaliselt negatiive ja muid töid ära päästa. Treumundile tagastati suur osa leitud negatiivmaterjalidest, kuid mõned lahtised tähistamata filmid jäid tähelepanuta ja seisma. Hiljem, kui anonüümsed kaadrid said tuvastatud, oli Anna-Stina juba lahkunud,“ meenutab tollane tudeng ja Fotomuuseumi töötaja Tanel Verk.
Rohkem infot: kuraator Annika Haas