Kalamaja muuseumi sünd II osa. Näituse ehitus

Kalamaja muuseumit luuakse iga päev. Ehkki muuseumimaja remont on korduvalt takerdunud, käib sisuline töö edasi. Suure hooga ehitatakse Kalamaja muuseumi püsinäitust. Tänapäeval tehakse näitus sageli valmis mujal ja paigaldatakse ruumidesse hiljem. Meie püsinäitust ehitatakse Tallinna kolmes erinevas paigas: Lasnamäel, Luise tänaval ja Nukuteatris!

Püsiekspositsiooni kesksed ideed sündisid mõttetalgutel, intervjuudel ja kohumistel Kalamaja elanike ja sõpradega. Ideestikku inspireerisid Kalamaja ja selle inimesed. Keskmes on kuus Kalamajale iseloomulikku inimtüüpi, mis on koondkujud Kalamajas elanud ja elavatest inimestest keskajast tänaseni. Iga koondkuju on eripärase kujundusega, milles on põimunud Kalamaja inimeste annetatud esemed, Tallinna Linnamuuseumi kogude museaalid ja erinevaid käed-külge-lahendused. Kalamaja tüübid on järgnevad: Kalamaja esivanem, Kalamaja laps, Kalamaja naine, Kalamaja mees, Kalamaja elukunstnik ja Kalamaja loom.

Püsinäituse teine tasand tutvustab Kalamaja majade lugu. Mälestustele ja fotodele tuginedes ootavad külastajat Kalamaja kelder, koridor, garaaž, elutuba ja tualett. Elutoas on raamaturiiul piirkonna autorite loominguga, diivan mõnusaks koduseks olenguks ning pereala Tallinna tüüpi majast inspireeritud nukumajaga. Vahekorrusel on võimalik tutvuda Kalamaja garaažide hingeeluga. Sealt saab piiluda terrassile ning pidada sünnipäeva, korraldada mõnd töötuba, kontserti või muud üritust.  Keldris on kunagiste pesuköökide mälestuseks pesurulli ja puuriidaga ruum haridusprogrammide läbiviimiseks. Koridori seinu ehivad kohalikest koridoridest pärit esemed. Ka tualett on kasutusel näitusepinnana – tutvustame seal annetustena saadud prill-laudade näitel Kalamaja ihukergendusruumide lugu.

Mõned meeleolukad fotod püsinäituse ehitusest:

Kalamaja elukunstniku koondkuju on kujutatud hiiglasliku pöörleva ja heliseva jalgrattana. Seal saab kirjutada trükimasinal nii armastusluulet, kui vaadata erinevaid Kalamajas elanud ja elavate elukunstnike esemeid. Esiratast keerates saavad üllatuse osaliseks eelkõige kõrvad!

 

Kalamaja lapse unistus karussell on veel poolik

Kalamaja naise peegliraam on kokku pandud Norma vabriku maitseainepurkidest.

Muuseumi pereala nukumaja on tehtud Kalevi tänav 38 Tallinna tüüpi elamu järgi.