Teadlaste Öö 28. septembril Fotomuuseumis ja Tallinna Linnamuuseumis

Fotomuuseum ja Tallinna Linnamuuseum võtavad osa Eesti (ja kogu Baltikumi) suurimast teadust populariseerivate sündmuste sarjast Teadlaste Öö. Kolmeteistkümnenda Teadlaste Öö festivali teema on Eesti teadus- ja kultuuripärand läbi viimase 100 aasta. Üritus räägib teadusest kui kultuurikeskonna arendajast ja vastupidi. Lisaks sellele pöörame rõhku Eesti värvikale ajaloole, mis on seotud meie keskkonna ja selle hoidmisega.

Tallinna Linnamuuseumis
Avatud erinäitus PÜHA RELIIKVIA
Erinäitus on avatud 18. septembrist 30. septembrini. Peale reliikvia näeb Tallinna Linnamuuseumi püsiekspositsioonis teisigi Pirita kloostrist pärit esemeid, näiteks palveränduri märki, sõrmuseid jm.
Kell 18.00 Palverändudest tuna ja täna arutleb Lagle Parek
Tallinna Linnamuuseumi erinäitusel on välja pandud Pirita kloostrist leitud reliikvia – pühaku säilmed. Reliikvia tõttu oli Pirita klooster keskajal Eesti alal üks olulisemaid palverännupaikasid. Toonaste palverändurite seas oli inimesi eri rahvuste ja seisuste seast. Palverännakute teemal arutleb ühiskonnategelane ja Eestit läbiva palverännutee rajaja Lagle Parek. Registreeri siit!
Kell 18–19.30 Töötuba lastele ja teistele uudishimulikele
Muuseum on avatud kell 18–20. Üritusel saab osaleda muuseumi sooduspiletiga (3 eurot).

Fotomuuseumis
Kell 18.00 Ekskursioon-loeng
Eestis sündinud maailmaklassi innovatsiooni kuuluva pisikaamera Minoxi lugu ja Fotomuuseumi ekspositsioonis isevalmistatud ajalooliste fototehnika rariteetide esitlus, esineb Fotomuuseumi koguhoidja Tanel Verk, kestvus 60 min.
Loengus osalemine muuseumipiletiga, täispilet 2 €, sooduspilet 1 €, perepilet 4 €.
Kell 18.00 Väiksematele ja suurematele fotograafiahuvilistele camera obscura töötuba
Räägime, kuidas kuulsad maalikunstnikud enne fotograafiat kasutasid maalimisel fotoaparaadilaadseid seadmeid, et maalimisel lihtsustada perspektiivi kujutamist. Töötoas osaleja ehitab endale camera obscura ja saab tuttavaks optika ühe põhilise reegliga. Kestvus umbes 60 min.
Osalemine: muuseumipilet + materjalikulu 2 €.
Kell 19.15 Tsüanotüüpia töötuba
Ainulaadne fotomenetlusprotsess, mille puhul ei pea minema pimikusse vaid, mida saab teostada ka valgusatud ruumis. Tsüanotüüpia on fotomenetlusprotsess, kus kujutis ilmutatakse paberile rauasisaldusega kemikaalide ning UV valguse koostöös. Tulemuseks on valgete joontega kujutis sinisel taustal. Protsessi leiutas teadlane söör John Herschel 1842. aastal. Töötoas osalejad saavad teada, miks ei pea tsüanotüüpiaga fotot kopeerides pimedasse pimikusse sulguma ja osalejad saavad ise protsessi ka läbi teha. Kestvus umbes 30 min.
Osalemine: muuseumipilet + materjalikulu 2 €.

Pühaku reliikvia