NB! LÜKKUB EDASI!
Prof Dr. Peeter Linnapi loeng “Pildid ja Hirm”

Tõnu Tormis “Peeter Linnap minu televiisoris” (1996).

Peagi toimub Fotomuuseumis Peeter Linnapi loeng “Pildid ja Hirm“. Anname teada uue aja lähipäevil!

Peeter Linnap: “Miks me piltide nautimise ja huviga vaatamise kõrval tihti ka kardame pilte? Kardame isegi siis kui oleme veendunud, et digitaalne fotograafia on läbini manipuleertitav? Kuidas me tõlgime oma isiklikud hirmu-kogemused piltideks? Kas piltide abil on võimalik meie algsete hirmu-kogemuste taastamine ? Kuidas iseloomustavad pildistamise keelud mingit konkreetset ühiskonda? Eestit, Põhja-Koread või USA-d? Kas on võimalik lubatud/ keelatud, heakskiidetud/ mahasurutud pildilise kujutamise eripärade kaudu iseloomustada üht või teist ühiskonda? Milline on üldse mahavaikitavate, mittekuvatavate teemade levinud poliitika maailmas?  Kas praegu on veel mõeldav mingi senitundmatu informatsiooni ja vapustava ilmsikstulek piltide kujul? Kuidas on pildid seotud hirmuga unustamise ees? Millest tuleneb piltide “ärahoidmise” tung, nende keelamise vajadus? Kas piltide abil on veel võimalik visualiseerida “nähtamatut”: silmale varjatud sotsiokultuurilisi reaalsusi, tõestada, süüdistada, osundada?”

Prof. Peeter Linnap

Kõrgema Kunstikooli Pallas professor ja fotograafia osakonna juhataja dr. Peeter Linnap on teadlasena avaldanud üle 70 teadusliku uurimuse kirjastuste Springer, Intellect jm teadusjakirjades. Linnap on avaldanud kokku üle kahekümne erialase raamatu. Kuraatorina on ta teinud legendaarseid Saaremaa biennaale “Ajaloo vabrik” ja “Invasioon” ning enam kui 20 rahvusvaheliselt eksponeeritud näitust, sh: “Borderlands” Suurbritannias, “Out of the Shadow” USAs; “Arte Factum” (Vilnius 2003), “Changing World: Images” (J. Rippl-Ronai Kunstimuuseum Kaposvar 2004, “Martin Parr. Back Then 1990’s Baltics and Russia in transition/ Toona Balti riigid ja Venemaa üleminekuajal” (Galerii Noorus, Tartu ja turnee 2019-2021); “Borders of Mind: Contemporary Estonian Photography” (European Month of Photography/ Euroopa Fotokuu 2019), “Hortus PallasFoto I ja II” 2021 ja 2022 jpm. Kunstnikuna on Peeter Linnap on loonud teksti ja kommunikatsiooniprotsesse ning foto ja performance’i sugemeid ühendavaid, ühiskondlikult kriitilisi installatsioone (Suvi 1955, 1993, Le Top 50, 1994, Kleine Geschichte Estlands ja Kalevipoeg de facto, mõlemad 1996, Järelmonumendid, 1999 ja Homo EKAdemicus, 2000, “Ajaloost läbi”, 2021 ja “Taevtrepp” 2023. Ajakirjanikuna teinud üle 30 tele ja raadiosaate ning kirjutanud ca 700 artiklit.