„Järjekord. Üks episood Tartu Fotoloost” esitlus Fotomuuseumis, 18. jaanuaril, kell 18.00

Fotomuueumis toimub 18. jaanuaril, algusega kell 18.00 kaheksakümnendate fotograafiast kõneleva raamatu „Järjekord. Üks episood Tartu Fotoloost” esitlus. Raamatust ning selle keskmes seisva näitustesarja „Naine fotokunstis” ajaloost kõneleb Tartu Kunstimuuseumi kuraator Indrek Grigor.

1983. aasta 3. märtsil avati Tartu Fotoklubi eestvedamisel Tartu Kunstimajas esimene näitus sarjas „Naine fotokunstis“, millest sai hoobilt Tartu näituste ajaloo üks suurimaid menukeid. Sarja kuulusid kokku viis episoodi – aastatel 1983, 1986, 1989, 1991 Tartu Kunstimajas toimunud näituseid ning viimaseks jäänud näitus 1993. aastal Küü galeriis. Oma populaarsuse tipu saavutas „Naine fotokunstis“ 1989. aastal, kui seda külastas nelja nädala jooksul 24000 inimest. Lood Tartu Kunstimaja ukse taga loogelnud järjekorrast olid impulsiks mis viisid raamatu ilmumisega tipnenud uurimuseni.

Kaheksakümnendate nõukogude fotolukku piiluv raamat sisaldab näituseloost rääkivate dokumentide kõrval valikut Tartu Fotoklubi korraldatud üleliidulisel näituskonkursil „Naine fotokunstis”osalenud Eesti fotograafide töödest ning põgusat sissevaadet akti rolli üheksakümnendate Eesti meedias. Viimast ajalehe „Edasi” fotokonkursi „Suvenaine” ning selle imekombel säilinud arhiivi näitel ja varal.

Raamatusse koondatud materjali mõtestavad Indrek Grigori ülevaade näituseseeria ajaloost, Läti fotoajaloolase Alise Tifentale artikkel 1977. aastal Riias toimunud naisfotograafide näitusest „Naised fotokaameraga” ning Poola kunstiajaloolase Adam Mazuri essee Krakówis toimunud legendaarsest näitusteseeriast „Venus”, mis inspireeris ka Tartu näituse.

Erootika oli NSV Liidu avalikkuses taunitud ja naisteemalise näituse korraldamine nõudis omajagu poliitilist manööverdamist. Reaktsioonina sellele oli taasiseseisvumise aegse poliitilise meelsuse oluliseks osaks suisa karnevalilik vastandumine NSV Liidu, sealjuures ka selle puritaanlikkusele. Meediavabaduse kasvuga – 1989 hakkas ilmuma ajakiri „Maaja”, ajalehe „Edasi” esikaanel ilmus akt jne. – kaotas „Naine fotokunstist“ oma väärtuse defitsiidina ning näitus hääbus üheksakümnendate kauboikapitalismi masinavärgis.

„Järjekord. Üks episood Tartu Fotoloost”
Autorid: Indrek Grigor, Adam Mazur, Alise Tifentale
Raamatu kaastoimetaja ja kujundaja: Alexey Murashko
Kirjastaja: Tartu Kunstimuuseum
Ilmumisaasta: 2023
Mõõdud: 30 x 21 cm
Lehekülgede arv: 144

Sündmusele sissepääs muuseumipiletiga ja muuseumikaardiga. Kohapeal on võimalik soetada ka raamat.