Väärikas album 1930. aastate tippfotograafi pärandist
“EESTI PILDIS. Fotograaf Carl Sarap”

Fotomuuseumi mahukas album tutvustab Eesti 1930. aastate tippfotograaf Carl Sarapi fotopärandit.

Fotomuuseumi album ühest läinud sajandi suurema haardega piltnikust heidab uut valgust Carl Sarapi fotopärandile kui Eesti kultuurimälu olulisele kandjale. Okupatsiooni-eelse Eesti esindusfotograafi Carl Sarapi tööd olid ENSV ajal teada vaid pseudonüümi J. Triefeldt järgi. Eesti kultuurilukku tõi Sarapi nime tagasi Peeter Tooming 1980. aastate lõpus.

Albumist leiab Carl Sarapi loomingu paremiku ja kõiki Eesti maakondi hõlmava pildivaliku Eesti maast ja inimestest enne 1940. aastat. Lisaks enam kui 300 fotole on albumis põhjalik uurimus fotograaf Carl Sarapist ja tema elukaaslasest Johanna Triefeldtist, koostajaks fotokogu hoidja Merilis Roosalu. Eesti loodust ja asulaid jäädvustanud Carl Sarapi lüürilisi fotosid aitavad lahti mõtestada kunstiajaloolase Tiina Abeli ning Sarapi-Triefeldti fotopostkaartide seeria “Kaunis kodumaa” (1936–1940) uurija Kati Sarapiku lühiartiklid. Ka on albumis fotograaf Carl Sarapi kohta varem ilmunud uurimuste, avaldatud artiklite ning arhiiviallikate loetelu.

Carl Sarap (1893–1942) oli kirjastaja ning 1930. aastate lõpul Eesti üks tuntumaid fotograafe. Pärast oma kirjastuse “Odamees – Carl Sarap” pankrotti Tartus töötas ta end Virumaal Rakveres elades lühikese ajaga iseõppijana üles laia haardega tippfotograafiks. Sarap võttis sihiks valmistada tervet Eestit kattev pildiline koguteos ning koos elukaaslase Johanna Triefeldtiga reisiski ta suviti pildistamiseks pea kõikjal Eestis.
Ärinime „J. Triefeldt“ all välja antud Carl Sarapi fotod levisid üle Eesti postkaartidel ja ümbrikel, rändasid 1930. aastate lõpus ringi näitustel Euroopas ja rohkeid tellimustöid jaksas meister vaevu ära teha. Valmisid pildisarjad „Kaunis kodumaa“ (1936–1940) ja „Eesti pildis. Geograafilised pildisarjad koolidele.“ (1939) ning fotoraamat „Vana Narva“ (1939). Carl Sarapi looming oli omas ajas eristuvalt kõrge kvaliteediga ning esindab tänini Eesti 1930. aastate ajavaimu fotokunsti parimate vahenditega. Sarapi fotopärand on üks mahukamaid säilinud üle-Eestilise haardega pildikogusid 1930. aastatest, mis on teostatud esteetiliselt ning tehniliselt sedavõrd kõrgel tasemel. Fotonegatiive on alles ligi 12 000.

Album valmis Eesti Kultuurkapitali ja Tallinna Linnamuuseumi toel.

Eesti pildis. Fotograaf Carl Sarap (1893–1942)

Koostaja: Merilis Roosalu (Fotomuuseum, Tallinna Linnamuuseum)
Tekstid: Merilis Roosalu, Tiina Abel, Kati Sarapik
Kujundus: Marje ja Martin Eelma (Tuumik Stuudio)
Maht: 336 lk, kõvad kaaned.

Raamat on müügil:
Fotomuuseumis (Raekoja 4/6) ja Tallinna linnaelumuuseumis (Vene 17),
hind 45 €.
Raamatut saab ka tellida, kui kirjutada aadressile . Sel juhul saadame  raamatud postiga ja lisandub postikulu.

Fotomuuseumis oli ka raamatu põhjal sündinud fotonäitus “Eesti Pildis. Fotograaf Carl Sarap (1893–1942)”, kus eksponeeriti haruldasi säilinud originaalfotosid ja fototrükiseid Carl Sarapi loomingust.
Loe lähemalt

 

Fotod raamatust leiab SIIT, fotode autor Meeli Küttim, Tallinna Linnamuuseum.