Fotomuuseumis Peter Strebeli näitus “Igavene linn Matera” 11.10-11.11.18

11. oktoobril kell 18.00 avati Soomes elava Šveitsi päritoluga fotokunstniku Peter Strebeli isikunäitus “Igavene linn Matera”. Näitus jääb avatuks 11. novembrini.

Sassi, Matera vana koopalinn, Matera vanalinn

Sassi on üks maailma vanimatest linnadest. Sealne asustus on rohkem kui kümme tuhat aastat vana. 1981. aastal, kui läksin esimest korda sinna, avanes minu silmade ees vaade, mida on sõnadega keeruline kirjeldada. Org, mäed ja kogu Sassi piirkond oli mahajäetud ehitistega kaetud. Ma ei leidnud ühtegi hingelist kogu linnast, Sassi meenutas oma olemuselt viirastuste linna. Kohas, kus veel 1950-ndatel elas koobastes 15 000 inimest, hõljus ainult hüljatud ja kokku kukkunud majade kummituslik õhustik. Linna pildistades tunnetasin pidevalt kaugete aegade hõngu. 10 000 aastat vanade varemete vahel kõndimine oli mõjuv kogemus. Minu ettekujutus endise linna elust tiivustas mind kulgema varemetest koobastesse ja koobastest majadesse. Koobaste elanikud ei olnud ainult inimesed, vaid ka loomad, neile oli tehtud oma koopad. Ja tavaliselt veel kõige mugavamasse kohta, kõige tahapoole, viimasesse tuppa – seal oli koht sigadele, kanadele ning eeslitele.

Peter Strebel
(tõlgitud soome keelest)

Peter Strebel (s 1950 Šveitsis) kolis Soome 1983 aastal, samal ajal sai masinatehniku fotograafia harrastusest ka elukutse. Eeskujudeks olid jaapani fotograaf Eikoh Hosoe, itaallane Mario Cresci ja sakslased Andrè Gelpke ning Floris M. Neusüss. Esimene isikunäitus toimus 1978. aastal Zürichis ja pärast seda on mitmeid näitusi toimunud kodu-ja välismaal. Peale selle on Strebel osalenud paljudel grupinäitustel. Juva (Soome) Kaameraklubis on tema panus olnud hindamatu Galleria Kuninkaankartano loomises ja rahvusvaheliste suvenäituste koostamisel.