Olulisel teemal näitus Karoliina Kaselt Fotomuuseumi projektiruumis

14. aprillist Fotomuuseumi projektiruumis vaadatav Austraalias resideeruva fotokunstniku Karoliina Kase näitus “Kõikidele pullvasikatele siin maailmas”, mis käsitleb olulist teemat, kuidas koheldakse suurfarmides ja -tootmises loomi. Fotograaf toob päevavalgele valusad fotod ja paneb mõtlema meie tarbimisharjumuste üle.

Kase: “Aastal 2019 kolisin Eestist Austraaliasse Working Holiday viisaga. Selleks, et Austraalias viibimist pikendada, oli vaja töötada 88 päeva spetsiifilises sektoris ja regioonis – tavaliselt tähendas see farmis töötamist. Mina leidsin enda esimese töökoha piimafarmis. Kuigi tundsin leevendust, et esimene töökoht uues riigis on kindlustatud, siis olin murelik loomafarmis töötamise pärast. Selleks ajaks olin lahti öelnud liha tarbimisest eetilistel põhjustel, kuid uskusin, et piima tootmine ei ole võrreldav liha tootmisega. Küll aga ei olnud ma piimafarmis eesootavaks valmis.”

Järgneva kolme kuu jooksul farmis töötades sai Kase aru, et loomade väärkohtlemine on piimatööstuse paratamatu osa. Emaseid loomi tiinestatakse peaaegu iga-aastaselt, et lehmad võimalikult palju piima toodaksid. Kuna vasikatele mõeldud piim kogutakse inimeste jaoks, siis tihtipeale võetakse vastsündinud loomad emade juurest ära vahetult peale sündi, tekitades stressi nii lehmale kui ka vasikale. Lehmvasikad kasvatatakse üles piima tootmiseks, kuid kuna pullvasikad on piimatööstusele tarbetud, siis enamus isased vasikad saadetakse tapamajja maksimaalselt kahenädalaselt. Kuigi lehmad võivad elada kuni 20-aastaseks, siis piimatööstuses hukatakse enamus loomi umbes 6-aastaselt.

Fotograafi kogemused sellel töökohal ei piirdunud ainult piimafarmi tavapraktikatega. Ta nägi loomade hooletusse jätmist ja ka tahtlikku väärkohtlemist – haigete veiste mitteravimist ja loomadele füüsiliselt haiget tegemist. Samuti põhjustasid loomadele kannatust ja surma kogenematud ja ükskõiksed töötajad. Farmis ei piirdunud ekspluateerimine ainult loomadega – illegaalselt madalad palgad ja töötajate õiguste rikkumine on tavapärane praktika loomatööstuses. Lisaks kõigele sellele on piima tootmine ressursirohke. Üksnes lüpsihoone koristamisele kulus kümneid tuhandeid liitreid magevett iga päev. 

Kase: “Kuigi minu esmane reaktsioon pärast esimest tööpäeva oli farmist lahkuda, siis otsustasin jääda, et dokumenteerida elu ühes tavalises piimafarmis. Ehkki projekti põhifookus on loomadel, siis lahkan ka keskonna- ja sotsiaalmajanduslikke probleeme.” 

 

Karoliina Kase on sündinud Eestis, kuid tema õpingud on viinud teda Costa Ricasse ja Ameerika Ühendriikidesse. 2015. aastal lõpetas ta Brown’i ülikooli visuaalsete kunstide kraadiga. Pärast lõpetamist on Karoliina näidanud oma töid isiku- ja grupinäitustel nii Euroopas kui ka Põhja-Ameerikas. Tema fotosid on rahvusvaheliselt avaldatud ja auhinnatud. Hetkel elab ja töötab fotograaf Austraalias. Tema varasem looming käsitleb psühholoogilist narratiivi, kombineerides isiklikke kogemusi ja fantaasiat, kuid viimastel aastatel on Kase keskendunud oma töödes tsivilisatsioonile – inimeste suhetele teiste liikide ja keskkonnaga.

Kunstniku kodulehekülg:  www.karoliinakase.com

Täname näituse toetajaid The ProVeg Internationali ja VegFund’i.

Näitus “Kõikidele pullvasikatele siin maailmas” 14.04.-6.06.2022

Lisainformatsioon: Annika Haas, Fotomuuseumi kuraator tel 56610694