SIRLI RAITMA AUTORIÕHTU Fotomuuseumi veebikanalis 22.04 kell 17.00

Fotomuuseum korraldab 22. aprillil kl 17.00 virtuaalse kohtumisõhtu fotograaf Sirli Raitmaga, kuhu on oodatud kaasa lööma ka publik. Kuraator Annika Haas võtab kunstnikuga üles teemad nagu projekt “Eha”, portreefotograafia roll ja olemus tänapäeva fotokunstis, fotograafia kui kunstiteraapia tähtis ja vajalik komponent vaimselt keerulisel ajal jne.

OSTA PÄÄSE KOHTUMISÕHTULE SIIT! 

Jaanuari lõpus avati Fotomuuseumis Raitma näitus “Eha”, mis sai publikule valla olla vaid kuu aega. Portreeseeria räägib loo fotograafi emast, kujutades portreteeritavat ebaharilikes olukordades, poosides ja riietuses, kuid mille sündimise tagamaad on seotud lähedase inimese aitamisega, talle tähelepanu osutamisega vaimselt hapral perioodil. Eesmärk pole olnud niivõrd vanema daami ekstravagantselt kujutamine, vaid pigem fotograafilise mängu kaudu emale eluvaimu tagasitoomine ja ühises loomises kunstilise esteetika leidmine.

Eha sündis 1950. aastal Viljandimaal, töötas Suure-Jaanis limonaaditsehhis raamatupidajana, hiljem müüjana toidukaupluse lihaletis. 43-aastasena sai Eha esimese insuldi, mõne aasta pärast järgmise. Mõistus ja huumorimeel säilisid, aga vasak kehapool jäi nõrgaks. Pärast Inglismaale asumist hakkas Eha elu mõjutama depressioon. Elu tuhmistus. Sirli mõistis, et emale tuli pakkuda midagi uut, millele keskenduda. Ta muutis ekstravagantse juukselõikusega ema välimust ja siit sündiski fotoprojekti idee. Ema ja tütar hakkasid kahekesi käima heategevuspoodides, eksperimenteerides välimusega. Eha sai elutahte tagasi.

„Eha on loomulik modell, kes mängib rõõmsalt kaasa minu visuaalsete fantaasiatega. See projekt on mõjutanud meid mõlemaid ning on julgustav näha, et tulemused avaldavad mõju ka vaatajaile. Tagasiside on olnud fantastiline ja järjekindel. See on ajendanud paljusid analüüsima oma perekonna olukorda ja seda, kuidas pereliikmed üksteist kohtlevad,” räägib Raitma oma seeriast. Täpsemalt loe projekti kohta siit: https://linnamuuseum.ee/cat-fotomuuseum/fotomuuseumis-tulemas-sirli-raitma-eha/

Raitma edu on olnud viimastel aastatel peadpööritav: konkursi Portrait of Britain 2019 võit, õnnelik jõudmine American Photography Open 2019 ja Life Framer Open Call 2019 välja valitud kandidaatide nimekirja, maailma mainekaima portreevõistluse Taylor Wessing Photographic Portrait Prize 2019 eksponendiks valimine jne. Kuid kõige suurem saavutus on hoopis ema ja tütre fotograafilises mängus taastunud inimlik, hingeline rahulolu- ja väärtusseisund.

Kunstnikuvestlus, mis toimub Teamsi platvormil, annab kõigile huvilistele võimaluse tutvuda fotograaf Sirli Raitmaga lähemalt ning esitada talle ka ise küsimusi. Osta pilet virtuaalsele kohtumisõhtule siit!
Pileti soetanud huvilised saavad juurdepääsu lingi oma e-mailile kunstnikuvestlusele eelneval päeval.

Fotomuuseum tänab Kultuurkapitali ja Kultuuriministeeriumi.

Sirli Raitma kodulehekülg: https://www.sirliraitma.com/
Lisainfo muuseumi kodulehel, näituse pressimaterjali saab alla laadida SIIT.
Näituse kuraator Annika Haas tel 56610694