Toomas Volkmanni 2-päevane portreefoto kursus

Koostöös hea partneri Hopneri majaga viime 19.-20. märtsil 2022 läbi ühe väga erilise 2-päevase portreefoto kursuse eesotsas Toomas Volkmanniga.

Portreekunst on Euroopa kunstiajaloos üks paljutähenduslikemaid žanre. Saanud alguse Vana-Kreeka surimaskidest pea 2500 aasta tagusest ajast, on see muutunud kergekaaluliseks selfisnäppideks sõrmega togitaval ekraanil. Paradoksaalsel kombel pole portree areng, õitseng ega teisenemine ikoonist “emotikoniks” vähimalgi määral kustutanud aegade jooksul sinna ladestunud mitmetähenduslikkust.

Portreekoolitusel keskendub Volkmann žanri väljakujunemisele antiigist ja keskajast kuni renessansini, fookusega eelkõige vararenessansil, kus väljenduvad kõige täpsemalt valguse, kompositsiooni, kujundite, värvide ja objektide sümboolsed tähendused. Vahel unustame, et portreekunst on palju enamat kui pealiskaudne esteetiline hinnang teljel “ilus”/”kole”.

Et kursus vaid akadeemiliseks pilguheiteks ajalukku ei jääks, lisandub sellele ka praktiline osa, kus tegeleme renessanss-portree visuaalsete põhimõtete rakendamisega fotograafias – valgusskeemid, kompositsiooni loomine, õhustik, riietus, meik, juuksed, detailid. Samas ka laiendades teemat kaasaega, loobudes küll otsestest dekoratiivsetest komponentidest, kuid säilitades renessanss-portree kompositsioonilised ja tähenduslikud iseloomujooned.

Toomas Volkmann on tunnustatud Eesti fotokunstnik ja portreefotograaf, kelle töödes tuleb esile eriline seos elu ja ajaga: “Olen alati arvanud, et elu on suurem kui fotograafia, suurem kui teater, suurem kui kunst, elu on suurem kui kirjandus. Looja on alati väiksem kui elu tema ümber. Ma olen proovinud elu oma töödesse panna. Need vihjed on mu töös mitte pealetükkivad, vaid arusaadavad.” 

Volkmanni viimaseid olulisemaid projekte on olnud pildistamine portreeraamatule “Eesti läbi 100 silmapaari”. 

Koolitusel osalemise info ja pilet: https://fienta.com/et/toomas-volkmanni-portreefoto-koolitus

Koolitus toimub Hopneri majas kahe päeva jooksul ning sisaldab ka Fotomuuseumi tasuta piletit.

 

Täpsem info:

Fotomuuseumi kuraator Annika Haas tel 56610694